Jídlo může ovlivnit vaši pokožku. Zjistěte, co vadí té vaší

Zdroj: Shutterstock

Lidská kůže je považována za jeden z největších orgánů v těle. Přesto je to často ta část těla, která je většinou ignorována. Každý den je pokožka těla vystavována různým vlivům, a proto si zaslouží nejen pozornost zvenčí, ale měla by dostat patřičnou péči i zevnitř.

To, co člověk sní, má přímý dopad na jeho pokožku. Tento méně známý fakt lidské biologie je poněkud opomíjený. Přesto, kdyby se tento problém více propagoval jako takový, a lidé znali fakta, určitě by ve velké míře začali měnit své zažité stravovací návyky.

Stačí si udělat jednoduchý přehled o potravinách, kterým se vyhnout a které naopak upřednostnit.

Problém mastné pokožky

Mezi velmi problematická jídla patří ta mastná. Obzvláště mladá pleť má tendenci po konzumaci mastného jídla vytvářet červené skvrny a pupínky. Ty jsou nejen nevzhledné, což je třeba v období dospívání velký problém, ale také svědí a svádí k dotýkání se, což problém ještě zhoršuje.

Problémy způsobuje zvýšená tvorba přebytečného mazu, který zachytí odumřelou kůži a ta ucpe kožní póry. Mastná pokožka tedy není jen problémem vnější vrstvy pokožky, ale prakticky jakýkoli tuk, absorbovaný do těla trávením, způsobuje přebytečný maz na kůži.

Potraviny mohou stát i za problémem suché pokožky

Není nic horšího, než mít suchou svědící kůži. Občas je to skoro nesnesitelné. I za tímto problémem může být strava. Jde stejně jako v případě mastné kůže o individuální potřeby každého člověka. Suchá kůže je například důsledkem potravin s vysokým obsahem cukru.

Není nutné kvůli těmto problémům cukr z jídelníčku vyřadit úplně, ale stačí jeho obsah zredukovat v případě, že se bez příčiny objevuje svědivost a vyrážka.

Cukr není jediným problémem a ani velké množství soli pokožce neprospívá. Sůl stojí nejen za známým problémem zvyšování krevního tlaku, ale oslabuje kůži a brzdí přirozenou tvorbu kolagenu. To způsobuje zvýšenou tvorbu vrásek. Tento problém je nejčastější zřetelný v oblasti kolem očí.

Další problematickou položkou může být káva. Nejde o jeden šálek denně, ale o nadměrné pití tohoto životabudiče s kofeinem, který kromě povzbuzujícího účinku dehydratuje tělo a vysušuje kůži. Proto se doporučuje raději pár šálků nahradit za jiný nápoj, jako je bylinkový nebo zelený čaj.

Správná volba sacharidů a střídmost s pikantním jídlem a alkoholem

Sacharidy jsou pro tělo důležité, ale je třeba se zaměřit na polysacharidy, které jsou obsažené například v rýží a celozrnném pečivu. Jiné potraviny, jako je bílé pečivo nebo těstoviny, mají vyšší glykemický index, rozkládají kolagen a tím zbavují pleť elasticity a jsou příčinou tvorby vrásek.

Pikantní jídla mohou být prospěšná pro metabolismus, ale je třeba najít rozumnou rovnováhu, protože mohou způsobovat zánětlivá onemocnění kůže.

Sklenka dobrého vína po jídle není problém, ale alkohol konzumovaný ve větší míře vede rovněž k dehydrataci těla a kůže a navíc způsobuje „nafouklý vzhled“.

Vhodná pravidelná péče může pomáhat

Cvičení, sauna, pitný režim, bylinné oleje do koupele a správná tělová kosmetika jsou způsoby, jak kožní problémy zmírnit, základ je ale udělat změny ve stravovacích návycích.

Zdroj: https://www.smallscreennetwork.com, https://fountaingrovemedspa.com

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz