Vaření rýže není tak snadné, jak se může zdát. Vyvarujte se častým chybám

Zdroj: Shutterstock

Ačkoli se může zdát, že příprava rýže je poměrně snadná, ve skutečnosti se každý dopouští chyb. Ty pak ovlivňují strukturu i chuť a vedou k tomu, že je rýže kašovitá, mdlá, suchá nebo dokonce spálená. Na co si dát pozor?

V první řadě je třeba mít na paměti, že existuje mnoho různých druhů rýže, které vyžadují různé způsoby přípravy a odlišnou dobu vaření v různém poměru.

Kromě dodržování pokynů na obalu je vhodné dodržovat další tipy, jak vytvořit dokonalou rýži, a vyvarovat se běžným chybám, kterých se při vaření rýže každý dopouští.

Očistěte rýži od škrobu a nečistot

V návodu na obalu se nedočtete jeden důležitý krok, a tím je propláchnutí rýže. Když tento krok vynecháte, přebytečný škrob způsobí nevábný lepkavý výsledek. Dalším důvodem, proč rýži propláchnout, je odstranění nečistot, prachu a chemikálií z výrobního procesu.

Vyzkoušet můžete dvě metody praní rýže. Použijte sítko s jemnými oky, naplňte jej rýží a poté přes něj pouštějte studenou vodu, dokud nebude zcela čirá. Druhou metodou je úplné ponoření rýže do hrnce. Poté ji míchejte rukou. Škrobovou vodu vylévejte, dokud se vám nebude zdát čistá.

Ohledně důležitosti solení vody s rýží se vedou dlouhé diskuze. Obecně se doporučuje přidávat do vody sůl, aby se zabránilo mdlé chuti. Zkusit můžete oba způsoby a vybrat si dle své osobní preference.

Základem je správný poměr rýže a vody

Odměření špatného množství rýže je častou chybou, kterou dělá většina lidí. Přitom i malá nepřesnost může znamenat velký rozdíl. Chcete-li se tomuto problému vyhnout, použijte odměrku a po nabrání rýže zarovnejte horní část pomocí nože. Doporučuje se použít odměrku na suché potraviny, nikoli na kapaliny.

Pokud do rýže přidáte příliš mnoho vody, může se stát, že bude kašovitá a mokrá. Vedle přesného odměřování je třeba si uvědomit, že různé druhy rýže mohou pro dosažení nejlepších výsledků vyžadovat různé množství vody.

Co dělat, když je rýže příliš mokrá? Sejměte pokličku z hrnce a pokračujte ve vaření na mírném ohni, dokud se neodpaří přebytečná vody. Případně můžete mokrou rýži rozprostřít na plech a vložit ji do trouby na nízkou teplotu, dokud nedosáhne požadované konzistence.

Naopak pokud rýže nebude mít dostatečné množství vody, bude suchá, křupavá a nedovařená. Řešením je přidat do hrnce více vody a vařit, dokud se nevstřebá. Připálenou rýži vyhoďte a začněte s novou úplně od začátku. Skvělým tipem je během vaření rýži neustále míchat.

K nežádoucím výsledkům může vést rovněž vaření při špatné teplotě. Doporučuje se začít vyšší teplotou a poté ji snížit. Příliš nízká teplota však způsobí, že bude rýže mokrá a bude vyžadovat delší dobu vaření. Na druhou stranu při příliš vysoké teplotě mohou být zrnka rýže nerovnoměrně uvařená nebo dokonce spálení. Navíc hrozí, že se voda vyvaří z hrnce ven.

Rýžovar udělá práci za vás

Skvělým pomocníkem je rýžovar, u kterého nemusíte kontrolovat teplotu, množství vody či sledovat časovač. Jednoduše stisknete tlačítko a nemusíte se o nic starat. Navíc vařič dokáže udržet rýži teplou, takže její příprava může probíhat i několik hodin před jídlem.

Na trhu je mnoho druhů rýžovarů s různými funkcemi, při výběru zvažte požadovaná nastavení a kapacitu. Pokud chcete použít klasický hrnec, zvolte ten správný s plochým dnem. Poklička by měla těsně přiléhat, aby udržela páru.

Při vaření neodkrývejte poklici

Skvělou volbou je skleněná poklice, přes kterou jde vidět. Otevírání víka během vaření je totiž další častou chybou. Dojde totiž k úniku páry a sníží se teplota vaření. To může narušit pečlivě odměřený poměr rýže a vody a tudíž i konečný výsledek.

Pokud plánujete přidávat koření během vaření, zkuste jej přidat před přikrytím hrnce. Co se týče míchání rýže během vaření, dochází při něm ke sražení vnějšího škrobu, který způsobí přichycení a připálení. Kromě toho míchání rýže během vaření rozbíjí zrnka, což může mít za následek kašovitou a nevzhlednou rýži.

Uvařenou rýži nechte pár minut odpočívat a před podáváním ji jemně promíchejte vidličkou, aby byla načechraná. Pozor na delší míchání, může vést ke vzniku kaše.

Jestliže se vám stalo, že jste to s množstvím přehnali a máte tendenci rýži ohřívat ještě několik dní poté, vyzkoušejte různé způsoby, jak využít zbytky. Můžete připravit smaženou rýži či vytvořit rýžovou nádivku smícháním s dalšími ingrediencemi.

Zdroj: tastingtable.com, eatthis.com, heraldweekly.com, mashed.com

Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz