Anežka Rusevová razantně zhubla díky Cambridge dietě. Zkuste ji také

Zdroj: Nextfoto

Celebrity jsou často na očích, a tak jakákoliv výraznější změna vzhledu budí otázky. Nejinak tomu je u herečky Anežky Rusevové. Té se podařilo zhubnout dodržováním diety Cambridge. V čem tkví kouzlo tohoto dietního plánu? 

Radikální změna postavy 

Herečka Anežka Rusevová, známá hlavně ze seriálu Ulice, se téměř proměnila před očima. Diváci nekonečného seriálu si ji pamatují jako silnější majitelku bistra. Za relativně krátkou dobu se jí však povedlo až neuvěřitelně zhubnout. 

Viditelné proměny si všimli i hereččini příznivci na instagramu. Zvědavým fanouškům Anežka Rusevová prozradila, že hubla podle Cambridge diety. 

„Ze začátku to bylo drsný, měla jsem dost hlad, musela jsem omezit velikost porcí, jíst pětkrát denně, hodně bílkovin, zeleninu a mléčné produkty. Jak jsem vysadila mouku a cukr, tak to šlo hrozně rychle dolů,“ svěřila se Anežka Rusevová webu Super.cz

Co je cambridgeská dieta? 

Cambridgeská dieta je velmi nízkokalorický dietní plán určený k rychlému a drastickému úbytku hmotnosti. Jedná se v podstatě o dietu nahrazující jídlo, která zahrnuje každodenní konzumaci speciálně připravených koktejlů, polévek, kaší a tyčinek. 

Jak dieta funguje? 

Cambridgeská dieta funguje podobně jako ketogenní dieta, která uvádí tělo do metabolického stavu zvaného ketóza. Protože tělo nemá dostatek zdrojů energie na bázi sacharidů, začne spalovat uložené tuky, což vede k rychlému snížení tělesné hmotnosti. 

Plán cambridgeské diety obsahuje šest kroků, které poskytují přibližně 450 až 1500 kalorií denně. Krok 1 (dieta s jediným zdrojem) je nejextrémnějším krokem, který zahrnuje konzumaci pouze produktů cambridgeské diety spolu s 2,5 litry vody.  

Poslední krok (krok 6) je udržovací, je flexibilnější a umožňuje jíst zdravá jídla prokládaná několika produkty Cambridge diety. 

Jaké jsou výhody diety Cambridge? 

Zastánci diety tvrdí, že poskytuje okamžitý a drastický úbytek hmotnosti. Vzhledem k tomu, že výrobky nahrazující jídlo jsou nutričně vyvážené, ten, kdo ji drží, získá celou škálu důležitých živin, včetně vitaminů a minerálů. 

Podle výsledků studie Neryse Astburyho a kolektivu vede dieta nahrazující běžné pokrmy k podstatně většímu úbytku hmotnosti a většímu zlepšení rizika kardiometabolických onemocnění. 

V čem tkví její nevýhody? 

Podle některých odborníků na dietu by se dietní plán o 1000 nebo méně kaloriích denně neměl dodržovat nepřetržitě déle než 12 týdnů.  

Pokud držitel diety přijímá pouze 600 nebo méně kalorií denně, měl by být neustále hodnocen zdravotníkem či odborníkem na diety, aby se předešlo vážným následkům, jako je například úbytek svalové hmoty.   

Extrémně přísná povaha cambridgeského dietního plánu může být v určitém okamžiku demoralizující a dotyčný může mít potíže s dlouhodobým dodržováním dietních zásad. Odborníci také tvrdí, že lidé s drastickým plánem hubnutí jsou náchylnější k pozdějšímu přibývání na váze. 

Zdroj: super.cz, instagram.com, news-medical.net, Nerys M Astbury, Doctor Referral of Overweight People to Low Energy total diet replacement Treatment (DROPLET): pragmatic randomised controlled trial, 2018  

Autor: Dominika Jandorová 

Přidat na Seznam.cz