Jídlo jako hřích: Škodlivé stravovací návyky, se kterými byste měli ihned přestat

Zdroj: Shutterstock

Pro každého, kdo se nají a jde dál, je jídlo jen jídlem. Je nezbytné pro přežití a to je vše. Při nezdravých stravovacích návycích však jídlo diktuje vaše každodenní jednání; stává se důležitějším než škola, práce a další povinnosti. Nemáte nějaký i vy?

Cvičení za trest

Pokud o svém cvičení přemýšlíte jako o spálených kalorií, zeptejte se sami sebe, proč to děláte, netrestáte se vlastně za snědený hamburger?

Když cvičíte za trest, může to být kontraproduktivní, protože to v těle vyvolává stresové reakce. Úroveň energie a myšlení by měly ovlivnit vaše rozhodnutí o cvičení na daný den a vaše rozhodnutí by měla vycházet ze snahy o zdravější životní styl, nikoli z pocitu provinilosti.

Zákaz určitých potravin v domácnosti

Pokud nesnesete určité jídlo doma, protože by vás mohlo svádět k porušení dietního plánu, vysíláte svému mozku zprávu, že jídlo je zakázané, protože vám nelze věřit, když máte tyto potraviny u sebe.

Všechny potraviny jsou však povoleny a je důležité ctít své chutě, jinak by nemusely zmizet. Snězte každý den jednu porci jídla, ze kterého máte strach. Vědomí, že si ji zítra dáte znovu, by vám mohlo zabránit v dnešním přejídání.

Vyhýbáte se společenským akcím

Vyhýbání se společenským aktivitám, jako jsou večeře, narozeninové oslavy, rodinná setkání nebo dokonce pracovní schůzky, kvůli strachu z jídla rozhodně naznačuje problém.

Může pomoci i vědomé rozhodování o konzumaci různých potravin. Například pokud máte chuť na narozeninový dort, snězte ho. Ale třeba si dejte také něco z ovocného nebo zeleninového tácu s vědomím, že jste výběrem obojího nasytili své tělo i mysl.

Pocity viny

Pocit viny během jídla nebo krátce po něm je příkladem toho, že jídlo má nad vámi kontrolu, místo abyste vy měli kontrolu nad výběrem potravin.

Je mnohem lepší, když se vědomě rozhodnete tyto potraviny sníst, vychutnat si je a pak pokračovat ve svém dni. Jakmile se zbavíte stigmatu, že jsou tyto potraviny nemravné nebo špatné a jdete dál, už vás tolik neovlivňují.

Vyřazujete potraviny bez zdravotního důvodu

Pokud jste vyřadili nějakou skupinu potravin, protože vám to poradil časopis nebo příspěvek na Instagramu nebo protože jste dané potravině přiřadili nálepku „špatná“, může to znamenat problém.

Místo toho, abyste si vybírali potraviny na základě strachu z přibývání na váze, vybírejte si je podle toho, jak se po nich cítíte. Zkuste více vnímat svoje tělo.

Máte pocit, že se neovládáte

Jídla jsou v dnešní době rozdělována na zdravá a nezdravá, což v lidech vyvolává pocit viny a studu, když jedí (nebo dokonce přemýšlejí o tom, že by jedli) některá ze svých oblíbených jídel.

Situace se ještě zhorší, když si člověk nedovolí tato jídla vychutnat. Pocit omezení se stupňuje a stupňuje, dokud už to nevydržíte a můžete se nakonec jídlem, které jste si odpírali, přejíst.

Řešením je zařadit danou potravinu pravidelně do jídelníčku. Tím, že si dáte svolení vychutnat si všechny potraviny v přiměřeném množství, můžete snížit nebo odstranit pocit odpírání a následného přejedení.

Neustále zkoušíte nové diety

Řada diet vyřazuje kompletní skupiny potravin nebo minimalizuje kalorie v nerealistické míře, kterou nelze dlouhodobě udržet, což nakonec vede k tomu, že začnete jíst potraviny mimo svůj jídelníček.

Místo diety v tradičním slova smyslu si zkuste osvojit udržitelné zdravé stravovací návyky, které vám budou vyhovovat. To bude pravděpodobně vyžadovat experimentování s různými potravinami, abyste zjistili, jaká kombinace vám dělá dobře.

Zdroj: cnet.com, refind.com
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz