Japonská léčba vodou: Jak zvýšit příjem vody a dělat to správně

zena_se_sklenici
Zdroj: Shutterstock

Principem japonské léčby je pití většího množství vlažné vody hned ráno po probuzení. O účincích léčby se vedou dlouhé diskuse na odborné i laické úrovni.

Pro i proti

Příznivci této léčby tvrdí, že při pravidelném a dlouhodobějším praktikováním dokáže zlepšit řadu zdravotních problémů, jako je zácpa, vysoký krevní tlak, cukrovka 2. typu a dokonce i rakovina. Řada odborníků je ale při vyjmenovávání benefitů vodní léčby opatrnější a zmiňuje, že může zmírnit příznaky těchto nemocí a ve vztahu k rakovině slouží především jako prevence.

Odborníci, kteří jsou zastánci konvenčních lékařských praktik, poukazují na to, že není pro taková zásadní tvrzení dost vědeckých studií. Proto je dobré si výhody i rizika japonské léčby shrnout.

Základ japonské vodní terapie

Tato léčebná metoda je hodně oblíbená a uznávaná právě v Japonsku a odtud tedy pochází její pojmenování.

Jde o pití vlažné nebo teplé vody na lačný žaludek hned po probuzení. Tento pravidelný rituál slouží k vyčištění trávicího systému a zlepšení zdraví střev. Zastánci této terapie jsou přesvědčeni, že právě to může ovlivnit a léčit různé zdravotní problémy. V žádném případě se nemá pít voda studená, která může vést ke ztuhnutí tuku v zažívacím traktu, zpomalit trávení a způsobit některá onemocnění.

Existuje dokonce několik návodů, jak při japonské léčbě postupovat a trochu se liší. Magazín o zdraví Rehabilitace info uvádí, že se terapie skládá ze dvou kroků:

Krok jedna:

Ráno se vypije 4-5 šálků (o objemu asi 160 ml) vody o pokojové teplotě na lačný žaludek a před čištěním zubů. Až po 45 minutách je možné posnídat.

Krok dva:

Každé jídlo by mělo trvat jen 15 minut a po něm se nesmí 2 hodiny jíst ani pít nic dalšího.

Doba léčby

Tato léčba vyžaduje různě dlouhou dobu, která se liší u jednotlivých zdravotních obtíží. Na zácpu stačí 10 dní, na vysoký tlak a cukrovku druhého stupně 30 dní. Na rakovinu se doporučuje 180 dní.

Znovu je třeba dodat, že neexistuje žádná studie, která by vliv na cukrovku nebo rakovinu prokázala.

Pití vody má další zdravotní výhody

S větším množstvím vody je organismus dobře hydratovaný a to přináší řadu benefitů, jako je zlepšení činnosti mozku, lepší regulace tělesné teploty nebo prevence ledvinových kamenů.

Pití většího množství vody může vést k úbytku váhy, pokud nahrazuje slazené limonády a ovocné šťávy. Navíc i dodržováním kroku číslo dva se může přísun kalorií omezit. Větší množství navodí i pocit sytosti a přirozeně tak omezuje množství zkonzumovaného jídla.

Pozor na negativní důsledky

Pití nadměrného množství vody může způsobit intoxikaci nebo nadměrnou hydrataci. Nadměrné pití vody může být ve výjimečných případech příčinou stavu označovaného jako hyponotrémie, což je nízký obsah solí v krvi. Jde o velice nebezpečný stav, který může u lidí s nemocí ledvin vyvolat až smrt. Zdraví lidé, kterým dobře fungují ledviny, problémy nemají.

Doporučuje se nepít více jak litr tekutin během hodiny, což odpovídá kapacitě zdravých ledvin.

Každá změna stravovacího režimu by měla být konzultovaná s ošetřujícím lékařem.

Zdroj: Rehabilitace info, Žena aktuálně

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz