Jaké živiny nám nejčastěji chybí? Mnohdy si to ani neuvědomujeme

Zdroj: Shutterstock

Mezi základní živiny, které jsou nezbytné pro naše tělo, patří bílkoviny, sacharidy a tuky. Tyto živiny přijímáme ze stravy, proto bychom měli dbát na obsahově kvalitní jídelníček. Mnohdy nám ale některé důležité živiny, mezi které patří i vitamíny a minerální látky, chybí. Často si toho nevšimneme.

Naše tělo se bez živin neobejde. V lidském organismu mají své nezastupitelné místo. Je v našem zájmu dbát na to, aby nám žádná z důležitých živin nechyběla. S nedostatkem jakých živin se potýkáme nejčastěji?

Nedostatek bílkovin

Bílkoviny jsou polymery, které vznikají v organismu během proteosyntézy. „Bílkoviny plní celou řadu funkcí a jsou nezbytné pro správný chod celého organismu. Jsou stavební složkou buněk a tkání, slouží jako enzymy, protilátky a hormony,“ informuje vimcojim.cz.

Nedostatek bílkovin se velmi často týká seniorů, zároveň s ním ale mají problém i lidé experimentující s alternativními způsoby stravování, například vegetariáni nebo vegani. Projevuje se úbytkem kosterního svalstva, mohou se objevit otoky, nepříjemná únava nebo poruchy imunitního systému.

Nedostatek hořčíku

Hořčík je klíčový minerál v našem těle, je totiž nezbytný pro stavbu kostí a zubů. Mezi hlavní příznaky nedostatku hořčíku patří například inzulinová rezistence nebo vysoký krevní tlak. Pokud je nedostatek hořčíku dlouhodobý a tělo pociťuje jeho nedostatek opravdu ve velké míře, objevuje se abnormální srdeční rytmus, svalové křeče nebo syndrom neklidných nohou.

Nedostatek vápníku

O vápníku byste měli vědět, že je to nezbytný minerál pro každou buňku v našem těle. Má za úkol mineralizovat kosti a zuby, je také nepostradatelný pro udržení zdravých kostí.

Koncentrace vápníku je v krvi přísně regulována a jakýkoliv přebytek se ukládá v kostech. Pokud je v těle vápníku málo, kosti začnou vápník uvolňovat. To má za následek osteoporózu, která je typická měkkými a křehkými kostmi.

Nedostatek vitamínu D

Vitamín D je velmi důležitý nejen u malých miminek, ale zrovna tak u každého z nás. Jedná se o vitamín rozpustný v tucích, který v našem těle zaujímá funkci steroidních hormonů.

Prochází krevním řečištěm až do buněk, přičemž každá buňka má receptor pro vitamín D. Nedostatek vitamínu D se nemusí zpočátku vůbec projevit, jeho příznaky jsou velmi nenápadné a mohou se vyvíjet v průběhu několika let.

Mezi příznaky nedostatku vitamínu D patří svalová slabost, ztráta kostní hmoty i zvýšené riziko zlomenin. U malých dětí může nedostatečné množství vitamínu D v těle způsobit zpomalení růstu a křivici.

Nedostatek železa

I s nedostatkem železa se mnoho lidí potýká, opět se jedná o nezbytný minerál, který je nedílnou součástí červených krvinek. Nedostatek železa je jedním z nejčastějších nedostatků živin vůbec, postihuje až 25 procent lidí po celém světě.

Mezi rizikové skupiny lidí, kterým hrozí zvýšené riziko jeho nedostatku, patří vegetariáni a vegani. Je to dáno tím, že nekonzumují maso a přijímají pouze nehemové železo, které se nevstřebává tak dobře jako hemové železo. Nedostatek železa se projevuje únavou, celkovou slabostí i oslabeným imunitním systémem.

Zdroj: vimcojim.cz, healthline.com, ecowatch.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz