Jak vyčistit sklokeramickou desku, aby byla pořád krásná jako nová

Zdroj: Shutterstock

Sklokeramické desky jsou krásné na pohled. Mohou se stát ozdobou moderní kuchyně. Není to ale jen přitažlivý design, co sklokeramickým deskám nahrává do karet – zároveň jsou považovány za energeticky úsporné.

Aby sklokeramická deska stále vypadala pěkně a dělala v kuchyni parádu, je potřeba ji neustále čistit a udržovat. V dnešním článku vám poradíme, jak správně na to.

Čistit sklokeramickou desku není náročné

Může se to zdát jako těžký úkol, ve skutečnosti na tom nic složitého není. Udržovat sklokeramickou desku čistou zvládnete i bez větší námahy. Díky jejímu hladkému povrchu je čištění poměrně jednoduché – samozřejmě pouze za předpokladu, že se čištění sklokeramické desky budete věnovat pravidelně. Tehdy si vystačíte s vlhkým hadříkem a kapkou kuchyňského jaru.

Nejlépe uděláte, když budete sklokeramickou desku čistit ihned po každém vaření. Usnadníte si tím totiž v práci – když nenecháte skvrny a nečistoty zaschnout, nebudete je pak muset náročně drhnout. Samozřejmě nechte po vaření sklokeramickou desku vystydnout, abyste se nepopálili a nedošlo k úrazu.

Pozor na drátěnku a čisticí písky

Sklokeramická deska je krásně hladká a lesklá. Co rozhodně nechcete, je její povrch poškrábat. Proto pro čištění sklokeramické desky nikdy nepoužívejte drátěnku, hrubou houbičku ani nůž. Vyvarujte se rovněž použití hrubých čisticích písků. Mohlo by se totiž stát, že na povrchu sklokeramické desky vytvoříte škrábance, které znehodnotí její vzhled.

Pokud se přece jen stane, že i přes veškerou snahu sklokeramickou desku poškrábete, není hned důvod panikařit. Na jemné škrábance stačí vzít trochu zubní pasty, nebo si vyrobit kašičku z jedlé sody a trochy vody, jak doporučuje web internetového prodejce. Následně povrch jemně leštěte, určitě není třeba vynaložit větší sílu. Na jemné škrábance tento domácí fígl pomůže, na hlubší rýhy už ale stačit nebude.

Co když se na sklokeramické desce objeví duhové skvrny?

Máte pocit, že se na sklokeramické desce z různých úhlů objevují nepěkné duhové skvrny? Nebojte se, určitě vás nešálí zrak. Duhové skvrny se skutečně mohou objevit, ani tady ale není potřeba propadat panice.

Pokud pozorujete duhové skvrny na vaší sklokeramické desce, po čištění ji vyleštěte prostředkem obsahujícím alkohol. Obecně platí, že na čištění sklokeramické desky je nejlepší používat čisticí prostředky a nástroje, které jsou k tomu přímo určené.

Pro udržování sklokeramické desky v čistotě se vám bude hodit špachtlička, měkká houba na mytí nádobí a speciální přípravky pro čištění sklokeramických desek.

Zdroj: Alza.cz, iReceptar.cz, bydlimekvalitne.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz