Jak vyčistit formičky na cukroví? Pomůže ocet, citron i obyčejná brambora

Zdroj: Shutterstock

Pečení vánočního cukroví je každoroční povinnost, do které se sice ze začátku často musíme přemlouvat, nakonec nás ale velmi baví. Pokud na něj máme čas, vykrajování těsta je zábava. Po té ale přichází ta horší část – úklid kuchyně. A hlavně čištění všech formiček.

Někdy člověk vytáhne formičky na cukroví ze šuplíku a zjistí, že od loňského pečení pořádně zrezly. Nebo přímo po jejich použití přemýšlí, jak z nich dostat kousky těsta a mastnotu. Někdy totiž nestačí je jenom vydrhnout pod tekoucí vodou.

Máte i vy každý rok problémy s čištěním formiček na cukroví? Podělíme se s vámi o několik tipů, díky kterým budou jako nové. Pokud víte, jak na to, nebude pro vás jejich mytí žádný velký problém.

Prášek do pečiva

První babská rada podle serveru iReceptář uvádí, že se dá prášek do pečiva používat nejen při samotném pečení, ale i před ním a po něm. Je totiž jedním z prostředků, který vám formičky pomůže vyčistit.

A to dokonce i ty zrezivělé a pořádně zašlé. Formičky dejte do hrnce s vodou, přisypte prášek do pečiva a zhruba 10 minut vše vařte. Na zhruba čtvrt litru vody použijte jeden sáček a špína jistě povolí.

Vykoupejte je v octu

Kromě prášku do pečiva funguje na odstranění zbytků těsta a rzi z formiček i ocet. Připravte formičkám koupel z octa a vody v poměru jedna ku jedné. Nechte v něm pomůcky několik hodin ležet a budete se divit, jak krásně špína povolila.

Citron se solí

Podobně jako ocet funguje při čištění nádobí i citron. Vymačkejte jeden citron do půl litru vody a přidejte dvě lžíce soli. Vše pořádně promíchejte a nechte rozpustit. Do takto připravené lázně pak ponořte formičky.

Ty se budou najednou blyštět snad ještě víc, než když jste je kupovali. Podobně můžete vodou se solí a citronem umýt například připálené dno hrnce nebo pánve, radí Apetit online.

Syrová brambora

Pokud je vaším největším problémem rez, použijte syrovou bramboru. Ano, i tato zelenina může vašim formičkám na cukroví vrátit jejich lesk. Některé zdroje radí zacházet s bramborou jako s houbičkou, ideálně ji ještě namočit do písku na nádobí, uvádí server Pro ženy.

Zdroj: iReceptář, Jak čistit, Pro ženy

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz