Jak vybělit zažloutlý plast? Vsaďte na rady našich babiček a zkuste prací sodu nebo aceton

Zdroj:Shutterstock

Plast je sice vděčný materiál z hlediska životnosti, učarovat nám dokáže i pestrostí barev či rozmanitostí tvarů. Jeho nevýhodou ale bývá častá ztráta barev nebo také nevzhledné zažloutnutí.

Plast dnes potkáme prakticky úplně všude, naše domácnosti nevyjímaje. Stačí se podívat třeba do kuchyně, kde narazíme na plastové kliky u ledničky nebo mikrovlnky. Plast je také u krytů zásuvek či vypínačů, vyrábí se z nich parapety i dveře. Jak si poradit s plastem, který postupem času zežloutl?

Proč plast zežloutne?

Určitě už jste se s tím někdy setkali. Původně bílý plast je najednou nepěkně zažloutlý, působí staře a nedělá zrovna parádu. Napadlo vás ale, proč tomu tak je?

„Bílý plast v průběhu času zežloutne důsledkem chemické reakce, ke které dochází, když je vystaven světlu, olejům a podobně,“ vysvětluje důvod žloutnutí plastů web Chalupáři zahrádkáři.

Jak vyčistit zažloutlý plast?

Pokud chcete vyčistit zažloutlý plast, zkuste jít po stopách našich babiček. Ty v domácnosti jen tak něco nezaskočilo a uměly si poradit s mnoha problémy.

Na zažloutlý plast mnoho z nich používalo prací sodu. Smíchejte lžíci prací sody s lžící pracího prášku a vše rozmíchejte v litru vody. Do této směsi poté ponořte zažloutlý plast a nechte ho zde přes noc odmáčet. Následující den jej opláchněte pod teplou vodou.

Pomůže kyselina octová

Kyselinu octovou naneste na čistý měkký hadřík a následně s ní vyčistěte zažloutlé plasty. Doporučujeme používat při práci s kyselinou octovou rukavice, aby zbytečně nedošlo k nepříjemnému podráždění nebo poranění pokožky.

Použijte alkohol

Alkohol není jen skvělý společník pro chvíle, kdy se chcete odreagovat a pobavit, ale je také nápomocný v domácnosti.

Koho by napadlo, že s jeho pomocí lze vyčistit zažloutlé plasty? „Vyčistěte zažloutlou plochu pomocí měkkého hadříku a 80% alkoholu. Použít můžete konzumní líh, ale s lehčím zažloutnutím by si měla poradit i 70% vodka,“ radí web Babinet.

Na řadu přichází aceton

Mezi další babské rady, jak na zažloutlé plasty, patří i použití acetonu. Zde si jen dovolíme zmínit, že jej nelze použít na všechny typy plastů, proto jej vždy vyzkoušejte na malém kousku a sledujte reakci.

Bude-li vše v pořádku, naneste trochu acetonu na čistý bavlněný hadřík a očistěte s ním postižená místa. Vše poté opláchněte teplou vodou.

Zdroj: chalupari-zahradkari.cz, babinet.cz, top.zivot.org

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz