Jak se zbavit potravinových molů?

Zdroj: Shutterstock

Potravinoví moli jsou strašáci mnoha domácností. Odborným názvem zavíječ moučný je větší brouček, který má křidélka na konci tmavě zbarvená. Na jeho přítomnost u vás doma vás upozorní jemné pavučinky v jídle nebo také larvy, které můžete nacházet na mnoha místech.

Když se vám doma usadí potravinoví moli, je to problém. Nikdo totiž nechce, aby se mu v jídle hrabali oškliví broučci. Jak se těchto nezvaných hostů zbavíte?

Nejvíce je lákají sypké potraviny

Kdo měl někdy tu čest s potravinovými moly, jistě by potvrdil, že se jim nejvíce líbí v sypkých potravinách. Nejčastěji se objevují třeba v mouce, krupici nebo ve strouhance.

To ale neznamená, že by se nedokázali zabydlet i v jiných potravinách, například v ovesných vločkách, těstovinách, piškotech nebo sušenkách a podobně.

Domů si je můžete přinést už z obchodu

Když se u vás doma objeví potravinoví moli, jako první vás určitě napadne otázka, kde se vzali. Proto je dobré zmínit, že si je můžete s sebou přinést v některé zakoupené potravině už přímo z obchodu. Takovou potravinu můžete odnést zpátky do obchodu, je to důvod k reklamaci.

Mol vám domů také může přiletět oknem nebo se prokouše od sousedů. Často se do domácností dostane prostřednictvím stoupaček a nedělá mu problém projít ani skrz kuchyňskou digestoř.

Co když doma objevíte potravinové moly?

Jakmile zpozorujete, že se vám doma usadili potravinoví moli, je potřeba provést důkladný úklid. Bez milosti vykliďte celou spíš a všechny skříně a police, ve kterých skladujete potraviny.

Následně důkladně umyjte každý prostor, zbavíte se tak rozsypaného jídla a prachu, které by se pro potravinové moly mohly stát potravinou. Úklidem odstraníte i případné larvy, které se mohou ukrývat v různých rozích, skulinách nebo se dokážou zavrtat i do dřevotřísky.

Bez milosti to vyhoďte

Jakmile se doma objeví potravinoví moli, možná se vám do toho nebude chtít, ale je potřeba, abyste bez milosti vyhodili úplně všechny potraviny, zejména ty sypké. Na mysli samozřejmě máme potraviny, které skladujete na místě, kde jste moly objevili.

Vaší pozornosti by neměly uniknout ani potraviny, které jsou zabalené v originálním obale. Moli jsou šikovné potvůrky, které se umí prokousat i skrz krabici nebo celofán. Potraviny, které jsou v konzervě nebo ve skleněné dóze, budou uchráněny.

Jak molům předcházet?

Možná vás napadá otázka, jestli se dá návštěvě molů a jejich zabydlení ve vašich potravinách nějak předcházet. Nejlepší obranou je prevence.

Rozhodně nic nezkazíte, když sypké potraviny v papírových obalech hned po nákupu rozbalíte a přesypete je do čistých uzavíratelných nádob, ideálně ze skla nebo z plastu.

Skladované potraviny také pravidelně kontrolujte, můžete tak odhalit problém mnohem dříve, než se z potravinových molů stane opravdu velký problém.

Zdroj: almanac.com, svet-potravin.cz, bobvila.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz