Jak se na Vánoce nepřejíst: Nenoste jídlo před televizi a zvykejte si na velké porce předem

Zdroj: Shutterstock

Vánoce se nezadržitelně blíží. Už teď ale mnoho z nás pociťuje, že i letos budeme po svátcích o pár kilo těžší. Během dne ujídáme cukroví a jen se modlíme, abychom se na Štědrý den nepřejedli k prasknutí. Jak to ale zajistit, když všechno to jídlo vypadá tak skvěle?

Na Vánoce se zdá žaludek tak nějak bezedný. Až večer pak člověk zjistí, jak je mu těžko a že to asi přehnal. Chcete si letos zajistit klidné svátky a především příjemné spaní po štědrovečerní večeři? Máme pro vás několik tipů, jak se na Vánoce nepřejíst.

Zařaďte do jídelníčku zeleninu a ovoce

První rada zní zařadit do jídelníčku co nejvíce ovoce a zeleniny. Pokud si na Štědrý večer dáte k salátu s řízkem pořádnou porci zeleniny, sníte pak méně nezdravého. Zelenina a ovoce jsou lehké a obvykle se snadno tráví. Šetřete si tak místo přídavku salátu místo raději na jablko, které budete po večeři rozkrajovat.

Dejte si před jídlem sklenici vody

Před každým větším jídlem vypijte sklenici vody. Budete mít dříve pocit sytosti a nebudete tak do sebe zbytečně cpát cukroví i přesto, že už dávno nemáte hlad. Pro tělo je rozhodně zdravější pořádně se napít než si přidávat porci večeře.

Žádné jídlo před televizí

Nechte tentokrát jídlo jenom v kuchyni. Je hezké vzít cukroví i ke stromečku nebo ho položit na konferenční stolek před gauč, ze kterého budete sledovat vánoční pohádky. Jenomže člověk má pak tendenci pořád ujídat.

Pokud necháte cukroví jen na stole v kuchyni, nikdo nemůže říci, že není doma co jíst. Každý si může pro cukroví nebo chlebíček zajít. Málokomu se ale bude chtít z gauče uprostřed filmu zvedat.

Vyrovnejte se se svými emocemi

Podle serveru Psycom je důležité se zvláště o Vánocích vyrovnat s vlastními emocemi. Jde sice o svátky klidu a míru, zároveň ale pro mnoho z nás znamenají velký stres. Ten pak často řešíme tím, že problémy zajídáme.

Daleko lepší je ale spolehnout se na další kouzla Vánoc. Užívejte si rodiny, podívejte se s partnerem na nějaký pěkný film, odpočiňte si třeba s knihou a teplým vánočním punčem u krbu. Snažte se zbavit se stresu jinak než jídlem.

Připravte se předem

Poslední rada zní: zvykejte svůj žaludek už pár dní předem. Zvyšte porce, které běžně sníte, aby se vám pak na Vánoce nestalo, že vás po obří večeři bude bolet břicho. Žaludek se nedokáže přizpůsobit tak velkému skoku a mohly by vás pak čekat svátky velmi nepříjemné. Když se ale předem připravíte, možná to nebude tak zlé.

Zdroj: UCKG, Psycom, Mindful Eating

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz