Jak na cuketovou mouku a její využití aneb konec trápení s bohatou úrodou cuket

chleb_s_cuketovou_moukou
Zdroj: Shutterstock

Teplé léto je vždy zárukou velké úrody cuket, které při dobrém zavlažování rostou doslova před očima. Zpracovat takovou úrodu je výzva pro každou hospodyňku. Když už strávníci protestují a v mrazáku není místo, přichází čas pro další inspiraci.

Jak vyrobit cuketovou mouku

Výroba cuketové mouky je velmi jednoduchá. Stačí oloupat cukety, zbavit je semínek a nakrájet je na silnější plátky (asi 0,5 cm). Pokud jsou cukety hodně mladé a mají slupku měkkou, stačí je omýt pitnou vodou bez loupání. Příliš tenké plátky se rychleji suší, je ale velice těžké je odebrat z plechu nebo z roštu, protože se přilepí a drolí.

Pak je potřeba plátky důkladně usušit. Pokud není možné použít sušičku, stejnou práci odvede i horkovzdušná trouba. Sušení musí být velice důkladné a je třeba zvážit i ekonomickou stránku vyrobené mouky (ceny energií). Pokud by zůstaly plátky vlhké a na omak částečně gumové, mouka může zplesnivět.

Suché plátky pak stačí vložit do mixéru a rozmixovat na požadovanou hrubost. Vzniklá mouka se skladuje v dobře uzavřených nádobách (stačí zavařovací sklenice se šroubovacím závitem) a nejlépe ve tmě. Mouka totiž nesmí zvlhnout. Další možností je uskladnit mouku v mrazáku, ideálně ve vakuovém balení (krabička, sáček).

Jaká je chuť cuketové mouky?

Rostliny cukety mají velmi jemnou chuť, která je lehce nasládlá a také s lehce nahořklou chutí. Právě díky své jemnosti a neutralitě ji lze použít do celé řady pokrmů, kde může mít mnoho chuťových profilů s kořením a sladidly.

Využití netradiční mouky

Cuketová mouka je ideální zahušťovadlo do omáček a polévek, kde nahradí mouku, a je výbornou náhražkou pro osoby, které se vyhýbají lepku. Navíc stačí použít asi poloviční množství oproti běžné mouce. Lze ji použít i na obalování pokrmů v trojobalu.

Cuketovou mouku zvládnou zkonzumovat dokonce i lidé, kteří nemají tuto zeleninu v oblibě. Je to také způsob, jak si zvýšit podíl vlákniny ve stravě.

A ještě něco navíc

Cuketovou mouku mohou využít příznivci keto diet a keto stravování. Řada lidí se snaží omezit množství pšeničné mouky ve stravě, a proto lze touto moukou nahradit třetinu pšeničné mouky v různých produktech, ať už jde o pečivo, dorty, buchty nebo palačinky. Pokud jde například o hrníčkové recepty, tak lze třetinu hrnku běžné mouky nahradit moukou z cuket.

Pravě jemnost chuti je velkou výhodou a ani v chlebu není třeba chuť cuket něčím maskovat. Chléb je nadýchaný, měkký a lehký. Recepty, kde se používá kokosová mouka, lze také zcela nahradit cuketovou moukou.

A sušené cuketové plátky jdou využít i jako lehké domácí chipsy. Z jedné střední cukety je plná mísa křupavé pochutiny třeba k televizi. Chipsy lze ochutit podle potřeby solí, pepřem, paprikou, hořčicí nebo sýrem.

Zdroj: Low Carg, PetraZahradnici

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz