Houba reishi: Další zázrak tradiční čínské medicíny, který rozhodně nepodceňujte

Zdroj: Shutterstock

Především v posledních letech se lidé čím dál více spoléhají na tradiční čínskou medicínu, která je v mnoha případech založená na čistě přírodních produktech a její účinky jsou obvykle spolehlivé i tehdy, když klasické léky nepomáhají. Jedním ze zázraků využívaných ve východních zemích je i houba reishi.

Reishi, česky také lesklokorka lesklá, je houba, která roste v Asii především na kmenech živých i odumřelých stromů nebo na pařezech, ze kterých bere živiny. Proto patří do skupiny hub takzvaně dřevokazných.

Již před více než 2 000 lety byla houba využívána k léčbě nemocí. Reishi tehdy získala pojmenování „houba nesmrtelnosti“, což je sice myšleno s nadsázkou, i dnes je ale jasné, že skutečně může pomoci s mnoha problémy a stát se prevencí několika zásadních onemocnění.

Houba se dá konzumovat syrová, nebo klasicky v pokrmech jako jakékoli jiné houby. V poslední době je oblíbená také v sušené formě, vyrábí se z ní dokonce i pilulky, které u nás lze přes internet sehnat.

Posiluje imunitní systém

Pokud ve vašem těle probíhá infekce, houba reishi dokáže posílit bílé krvinky, které s ní bojují. Tím se zvýší vaše imunita a vy se s nemocí vypořádáte snadněji. Pokud jste zdraví, nepřežeňte to s dávkou reishi. U jedinců, kteří problémy netrpěli, byly pozorovány spíše smíšené účinky houby.

Prevence proti rakovině

V posledních letech je houba reishi hodně zkoumána v oblasti jejích účinků na prevenci rakoviny. Ukázalo se, že je zapotřebí ještě dlouhý čas, než bude zcela jisté, jak přesně reishi v tomto případě působí.

Už dnes je ale jasné, že nějaké pozitivní účinky houba má a dokáže vývoj rakoviny zpomalit, nebo dokonce zastavit. Opět je ale třeba myslet na to, že všeho moc škodí. Houbu proto konzumujte maximálně dvakrát do týdne v malém množství.

Snižuje únavu a deprese

Houba reishi podle všeho dokáže pomoci zkvalitnit lidský spánek a doplnit člověku energii. S tím se samozřejmě pojí i zmírnění některých psychických problémů.

Mezi ty patří deprese a úzkosti, které jsou často právě s únavou spojeny. Samozřejmě nikdo nemůže tvrdit, že je reishi lékem na všechny problémy, ale zmírnit je prokazatelně dokáže.

Pomáhá se správnou činností srdce

Mnohé výzkumy u nemocných ukázaly, že pacientům, kteří pravidelně přijímali dávky houby reishi, se prokazatelně zvýšila činnost srdce, jejich cholesterol se vrátil do normálu, ať už byl vysoký, nebo nízký, a jejich stav byl celkově stabilizovanější. Některé výzkumy ale tuto teorii nepotvrdily, jedná se tak prozatím pouze o spekulace.

Snižují riziko cukrovky

Houba reishi podle všeho snižuje hladinu cukru v krvi, čímž napomáhá prevenci proti cukrovce a stává se skvělým pomocníkem při hubnutí. Tyto výzkumy byly prováděny nejprve na zvířatech, kde měly 80% úspěšnost. Na lidech se procento snížilo na pouhých 30, i to je ale podle vědců velmi dobrý výsledek.

Detoxikace těla

Další pozitivní účinek, který houba reishi má, je celková detoxikace organismu, ke které její užívání přispívá. Dopřejte tělu pročištění, které si zaslouží, a začněte žít zcela nový život, ve kterém se budete cítit plní pouze pozitivní energie.

Jak je již několikrát zmíněno výše, je vhodné konzumovat houbu reishi pouze v malých dávkách. Proto dobře zvažte, v jaké formě ji vyzkoušíte, a raději se předem poraďte s někým, kdo již má s houbou zkušenosti.

Zdroj: houbicky.eu, healthline.com, superionherbs.cz
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz