Holandsko je už tradičně označováno jako království sýrů. Město Alkmaar je centrem tohoto království

gouda
zdroj: Shutterstock

O věhlas města Alkmaar se postaraly hlavně sýrařské trhy, které se zde pořádají od jara do podzimu už od roku 1593. Na náměstí Waagplein jsou tak k vidění samé žluté bochníky milované goudy už od ranních hodin. Oficiálně se trh otevírá v deset hodin úderem zvonu.

Občas toto privilegium zazvonění získají důležití hosté, kteří zavítají do města. Jde o sportovce, umělce, významné obchodníky a znalce sýrů.

Přestože trh na první pohled působí jako lidová zábava, pravdou je, že jde o velice uznávanou burzu sýra. Kupci na sýr soustředěně poklepávají a navrtávají velké bochníky speciálním nástrojem, který jim vytáhne vzorek sýra i ze středu bochníku. Určuje se tak zralost a zjišťuje se tak chuť a obsah tuku.

Holandsko je už tradičně označováno jako království sýrů. Město Alkmaar je centrem tohoto království
gouda, zdroj: Shutterstock

Po úspěšné dražbě se sýry pečlivě váží

Pokud znalci uznají sýr za dostatečně kvalitní, následuje jeho dražba. Když je uzavření obchodu úspěšné, dva muži v bílém oblečení a v dřevácích odvezou prodané bochníky do jiné části náměstí, kde se zváží.

Tradice cechu

Cech nosičů sýrů je s trhem spojený od pradávna, jak uvádí Novinky. Jeho založení sahá do roku 1593 a má vždy 30 mužů, kterým velí „otec sýrů“. Už z dálky jsou členové cechu vidět, protože mají oranžové klobouky a ladí s bochníky sýrů. Nosiči jsou rozděleni na skupinky a patří k nim tasman, který dohlíží na správné vážení.

Není úplně snadné se do cechu dostat a platí zde přísná pravidla. Na trh už sice jeho členové nechodí v sedm ráno, jak bylo zvykem, ale nesmějí pít, kouřit, přijímat spropitné a během trhu mají zakázáno klít! Pozdní příchody a prohřešky se řeší pokutami, které jdou na dobročinné účely.

Možná jejich práce vypadá jako zábava, ale samotná nosítka váží 25 kg a běžně se na nich nosí 8 bochníků. Každý z nich má asi 13,5 kg.

Pozornost poutají i dívky v krojích

Náměstí a nosiči nejsou jedinou atrakcí. O nakládání a vykládání sýrů se starají siláci v černých kalhotách a béžových košilích. Fotografové a návštěvníci města mají nejraději „sýrové dívky“, které se na náměstí objevují v krojích. Jsou také často součástí reklam a propagačních akcí.

Trhy končí vždy ve 12:30, kdy se život na náměstí a v okolí vrací k běžnému životu.

Muzeum sýra

Pro turisty je připravená ale celá řada dalších zajímavostí. Nizozemské sýrové muzeum se nachází ve druhém a třetím patře Cheese Weigh House v Alkmaaru. Hollands Kaasmuseum upozorňuje na fenomenální výhled na náměstí Waagplein. 

Nizozemské sýrové muzeum vzniklo roku 1983 a zaměřuje se na dva nejznámější holandské sýry: malý kulovitý eidam a velké ploché kolo gouda. Muzeum vysvětluje návštěvníkům výrobu a historii holandských sýrů a ročně do něj zavítají desetitisíce lidí.

Z města se pak pro návštěvníky pořádají výlety na sýrové farmy.

Zdroj: Novinky, Hollands Kaasmuseum, Netherlands

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz