Historie šampaňského sahá až do 5. století. Vyvíjelo se v průběhu mnoha let

Zdroj: Shutterstock

Šampaňské si jednou za čas dopřeje každý z nás. Jedná se o alkoholický nápoj, kterým obvykle oslavujeme nějakou vzácnou příležitost, ať už se jedná o přípitek na silvestra, oslavu narozenin, narození nového člena rodiny, nebo o rande. Znáte ale historii nápoje?

Vynález šampaňského se připisuje mnichu Domu Pérignonovi. Některé informace hovoří o tom, že se původně pokoušel z nápoje bublinky, které se v něm tvořily, odstranit. Dnes právě to dělá alkohol typickým.

První zmínka z 5. století

Už v pátém století se mluvilo o alkoholickém nápoji, který se tehdy pojil především se svatým Remi a vínem. Během středověku se perlivá vína stala poměrně běžnou věcí, šampaňským se ale nazývala až později, píše The Good Life France.

Šampaňské se vyvíjelo do současné podoby mnoho let. Přidáváním cukru metodou pokus omyl se nakonec přišlo na to, jak udělat šumivé víno, které je dnes oblíbené po celém světě.

V 17. století otec Pérignon, benediktýnský mnich z opatství Hautvillers, přišel se změnou, která umožnila kombinaci různých hroznů. Tím se zvýšila jakost vína. Vynalezeny také byly korkové zátky.

Mezinárodně proslulé

V 18. a v 19. století se šampaňské začalo dostávat do světa. Stalo se populárním, nejprve si ho mohli dovolit pouze ti velmi bohatí. Po čase se jeho cena snížila a dostupné se stalo i běžným lidem.

Přesto je dnes považováno šampaňské obvykle za kvalitní nápoj, který se hodí spíše ke svátečnějším příležitostem. Podává se obvykle vychlazené a ve vysokých skleničkách.

Zdroj: Champagne, World History, The Good Life France, BBC, Discover

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz