Guava: Tropické ovoce, které vám pomůže s mnohými neduhy. Ocení jej zejména ženy

Zdroj: Shutterstock

Guava neboli kvajáva by vám zprvu mohla připomínat hrušku. Jedná se však o tropické ovoce, u kterého je poživatelná nejen červená dužina, ale také listy. Jaké v sobě skrývá benefity?

Kvajávy jsou tropické stromy pocházející ze Střední Ameriky. Jejich plody jsou oválného tvaru se světle zelenou nebo žlutou slupkou a obsahují jedlá semena. A co víc, listy guavy se používají jako bylinný čaj a extrakt z listů jako doplněk stravy.

Plody guavy jsou úžasně bohaté na antioxidanty, vitamín C, draslík a vlákninu. Tento pozoruhodný obsah živin jim poskytuje mnoho zdravotních výhod.

Pomáhá s cukrem v krvi, snižuje tlak i cholesterol

Listy i plody mají pro člověka několik zdravotních benefitů. Mohou pomoci snížit hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou nebo u rizikových pacientů. Jedna studie uvádí, že pití čaje z listů guavy snižuje hladinu cukru v krvi po jídle. Účinky trvaly až dvě hodiny.

Guava může také mnoha způsoby zlepšit zdraví vašeho srdce. Mnoho vědců se domnívá, že vysoké hladiny antioxidantů a vitamínů v listech mohou pomoci chránit srdce před poškozením volnými radikály.

Kromě toho je extrakt z listů spojován se snížením krevního tlaku a snížením špatného cholesterolu. Vzhledem k tomu, že jsou tyto problémy spojeny s vyšším rizikem srdečních chorob a mrtvice, může být užívání extraktu pro zdraví výhodné.

Tropické ovoce vhodné pro ženy

Další přínos guavy ocení zejména ženy. Mnoho z nich totiž během menstruace pociťuje bolestivé příznaky, jako jsou žaludeční křeče. Extrakt z listů může snížit intenzitu těchto bolestí, jak dokládá studie. Zdá se, že účinky jsou dokonce silnější než některé léky proti bolesti.

Guava je také vynikajícím zdrojem vlákniny, což může být přínosem pro váš trávicí systém. Konzumace většího množství guavy může pomoci zdravému vyprazdňování a zabránit zácpě. Extrakt z listů je navíc antimikrobiální, což znamená, že dokáže neutralizovat škodlivé mikroby ve střevech, které způsobují průjem.

Toto ovoce se řadí mezi potraviny, které jsou vhodné k hubnutí, díky nízkému počtu kalorií. Na rozdíl od některých nízkokalorických svačinek je nabité vitamíny a minerály, takže nepřijdete o důležité živiny. Navíc se díky obsažené vláknině budete cítit sytí.

Na základě studie bylo prokázáno, že extrakt z guavy může zabránit, a dokonce i zastavit růst rakovinných buněk. Je to pravděpodobně způsobeno vysokými hladinami silných antioxidantů, které zabraňují volným radikálům poškozovat buňky, což je jedna z hlavních příčin rakoviny.

Ačkoli jsou výsledky experimentů ve zkumavce slibné, neznamená to, že guava pomáhá léčit rakovinu u lidí. Je zapotřebí dalších výzkumů, studií a experimentů.

Posílí imunitu a zatočí s vráskami

Čím si však můžete být jistí, že guava může pomoci posílit vaši imunitu. Nízká hladina vitamínu C je spojena se zvýšeným rizikem infekcí a nemocí. Konzumace guavy je skvělým způsobem, jak tento vitamín získat, protože se ovoce řadí k nejbohatším potravinovým zdrojům vitamínu C.

Široká škála vitamínů a antioxidantů může udělat zázraky také s vaší pokožkou. Antioxidanty pomohou chránit kůži před poškozením, což může zpomalit proces stárnutí a pomáhá předcházet vráskám. Extrakt z listů může dokonce pomoci léčit akné, pokud se aplikuje přímo na pokožku.

Toto tropické ovoce v sobě skrývá neuvěřitelné množství výhod, jak dokládají studie. Navíc je velmi chutné a je výborným doplňkem zdravé stravy.

Zdroj: healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz