Fakta o šampaňském: Marilyn Monroe si dopřála koupel v „bublinkách“. Podle počtu lahví ji tato koupel vyšla pěkně draho

Zdroj: Shutterstock

Dát si skleničku šampaňského symbolizuje slavit nějakou významnou či výjimečnou událost. Bublinky si dopřáváme na oslavách, při narození dítěte nebo během přivítání nového roku.

Někomu šampaňské chutná, jinému naopak ne. V každém případě si jej ale spojujeme s luxusem a rozhodně si ho nedáváme každý den doma k obědu. Co všechno jste o šampaňském věděli a co ne?

Miliony bublinek v jedné lahvi

Šampaňské často označujeme jako „bublinky“, protože je to nápoj, který jich má opravdu hodně. Bublinky jsou také jedním z důvodů, proč mnoha lidem nechutná.

Věděli jste, že klasická láhev šampaňského o objemu 0,75 l obsahuje asi 49 milionů bublinek? To je rozhodně obrovské číslo.

Největší konzument? Francie

„Francie má největší trh se šampaňským,“ prozrazuje tajemství craves.everybodyshops.com. Francouzi ročně spotřebují 162,5 milionu lahví, což je asi 52 procent celkové světové produkce šampaňského.

Obrovský tlak v lahvi

Tlak v láhvi šampaňského je asi 3krát větší než tlak v pneumatikách automobilu. Kvůli tomuto vysokému tlaku je pravděpodobnější, že zemřete na nehodu související se šampaňským než na kousnutí jedovatým pavoukem.

Stinným faktem je bohužel i to, že téměř třetina úmrtí způsobených šampaňským se vyskytuje na svatbách. Tak pozor na to.

1,2 kilogramu hroznů na jednu lahev

„Kvůli omezením extrakce šťávy je k výrobě jedné 750ml láhve šampaňského potřeba 1,2 kg hroznů,“ píše vincarta.com.

Nejlepší šampaňská používají pouze první čtyři pětiny vylisované šťávy, šetrně lisované tzv. cuvée. Zbývajících 20 % nazývaných taille se dává k destilaci.

Dříve sladké, dnes suché

Šampaňské bylo zpočátku sladké. Anglický trh preferoval spíše sušší styl, což vedlo k posunu ke stylům Brut.

Koupel v šampaňském

Málokdo by nevěděl, kdo to byla slavná Marilyn Monroe. Nádherná žena, která se stala ikonou a její jméno je dnes pojem.

Věděli jste ale, že se Marilyn Monroe vykoupala v šampaňském? K naplnění vany bylo potřeba více než 350 lahví. Byla to tedy opravdu drahá koupel.

První sklenka vás nejrychleji opije

První sklenka šampaňského má nejvíce bublinek, což znamená, že první sklenka vás také nejrychleji opije. Každá sklenice nalitá z této láhve bude silnější než ta, která následuje.

Zdroj: craves.everybodyshops.com, vincarta.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz