FAD diety slibují rychlé hubnutí, místo toho ubližují našemu zdraví. Dejte si na ně pozor

Zdroj: Shutterstock

Existuje celá řada diet, které můžete vyzkoušet v případě, že se snažíte zhubnout, nebo jen začít žít zdravěji. Velmi často se v médiích objevují nové druhy, které slibují ještě rychlejší úbytek kil a stoprocentní spolehlivost. Ne vždy tomu tak ale skutečně je.

V angličtině se jim říká FAD diety. Jde o stravovací plány, které jsou často propagovány jako nejmodernější, nejlepší a nejrychlejší.

Mezi jejich poznávací body často patří vyloučení některých potravin, nebo dokonce skupin potravin z jídelníčku, nebo naopak nadměrná propagace jednoho konkrétního jídla, uvádí Cleveland Clinic.

Často nefungují a jsou pro lidské tělo nebezpečné

Ačkoli FAD diety slibují rychlý úbytek váhy, často se setkáte se zklamáním. Ani dodržování přísného režimu vašemu tělu totiž nepomůže se s nadváhou vyrovnat.

Navíc jsou tyto diety často velmi nebezpečné pro lidské zdraví. Vylučují totiž z jídelníčku některý druh potravin, které tělo potřebuje k tomu, aby získalo důležité látky. Každý dietolog by vám potvrdil, že tímto způsobem se hubnout nemá.

Diety jsou navíc obvykle nastavené tak, že je máte dodržovat například několik měsíců a potom se vrátit k běžné stravě. Jen málokdo si u jejich popisu ale přečtete, že pokud s nimi náhodou zhubnete, hrozí vám obrovský jojo efekt.

Nejpopulárnější FAD diety

K nejpopulárnějším FAD dietám podle serveru Eating Well patří například Atkinsova dieta. Ta omezuje řadu rostlinných potravin a díky tomu hrozí, že do těla nedostanete potřebný přísun minerálů a vitamínů.

Další dietou je velmi oblíbená paleo dieta. Ta klade důraz na potraviny, jako jsou maso a vajíčka, naopak ale zcela zakazuje zpracované potraviny a mléčné výrobky.

Mezi FAD diety se dále řadí například také makrobiotická dieta, raw food dieta nebo i keto dieta. Ve všech případech jde o způsob, jak zhubnout tím, že z jídelníčku vynecháte nějaký druh potravin a zaměříte se na jiný. A to nikdy neznamená dobrou cestu.

Zdroj: Cleveland Clinic, Eating Well, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz