Zavzpomínejte na legendární automat Koruna. Jeho vepřenky nikdy nezklamaly

Thomas Ledl/(CC BY-SA 4.0)/via Wikimedia Commons

Palác Koruna je dodnes ozdobou pražského Václavského náměstí. V minulosti však budova skrývala něco ještě výjimečnějšího, a to automat Koruna, kam jste si mohli zajít i na oblíbené vepřenky.

Historie automatu Koruna sahá až do roku 1931, kdy byl otevřen v pozdně secesní budově na Václavském náměstí. Architektem interiéru byl Ladislav Machoň, jehož umění bylo natolik výjimečné, že si získalo pozornost i v zahraničí.

Číšníci nebyli potřeba

Samotné označení „automat“ naznačovalo, že zdejší podnik nenabízel klasickou restaurační službu, ale umožňoval hostům vybrat si pokrm podobným způsobem, jako by hráli herní automaty. Po vhození peněz si lidé mohli natočit limonádu nebo ochutnat obložený chlebíček. Tento koncept vycházel z podobných zařízení, která vznikla o několik let dříve v Německu.

Automat Koruna se stal místem setkávání lidí různých povolání a společenských tříd. Nejednalo se jen o obyčejný bufet, ale o kousek kultury a svobody uprostřed období formování československého státu.

Neodolal ani prezident

Po znárodnění podniku v roce 1948 došlo ke změně konceptu a důraz byl kladen na jednoduchost a funkčnost. Automat Koruna se tak proměnil v klasický bufet, ale oblibě se těšil nadále. Sám československý prezident Antonín Zápotocký si zde pravidelně pochutnával na párcích.

Mezi nejoblíbenější pokrmy patřily jahodové koktejly, dršťková polévka a samozřejmě vepřenky, tedy placičky z mletého vepřového masa, kořeněné pepřem a mletou paprikou.

Automat Koruna ukončil svoji činnost v roce 1992. Jak uvádí Náš region, v roce 1999 navázal na činnost proslulého bufetu František Soukup a založil jídelnu Havelská Koruna, která dodnes připravuje tradiční českou kuchyni.

Recept na vepřenky z Koruny

Na jedinečnou atmosféru automatu Koruna můžete zavzpomínat přípravou vepřenek. Aby byly vepřenky co nejvíce podobné těm originálním, měly by též vycházet z československé státní normy 15301, jejíž znění uvádí blog Maková panenka.

Suroviny tvoří 400 gramů vepřové plece, 50 gramů žemle (1 rohlík), 10 gramů soli, 5 gramů mleté papriky, 1 gram mletého pepře, 40 gramů stolního oleje, 500 gramů chleba, 100 gramů cibule a 100 gramů hořčice.

Žemli namočte do vody, vyždímejte a společně s masem namelte. Směs osolte, opepřete, přidejte mletou papriku a dobře promíchejte. Nechte směs na vepřenky asi 15 minut odležet, poté z nich vytvarujte tenké placičky a na oleji je opečte z obou stran dozlatova. Hotové vepřenky potřete hořčicí, posypte nakrájenou cibulí a podávejte s chlebem.

Zdroj: OnlyU, Náš region, Maková panenka, Top Recepty, Česká televize

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz