Dnešní dochucovadlo bylo dříve používáno jako lék. Kečup údajně léčil zdravotní neduhy

Zdroj: Shutterstock

Dneska ho má v lednici asi úplně každý. Milujeme ho například ke smaženým přílohám, dáváme si ho na tradiční langoš nebo jej přidáváme do omáček či jiných pokrmů. Kečup je taková stálice české kuchyně a bezesporu jedno z nejoblíbenějších dochucovadel.

Ne vždy ale bylo na kečup pohlíženo jen jako na doplněk k jídlu, díky kterému nám o to více daný pokrm chutná. Napadlo by vás, že kečup, který si dáváme na hranolky, byl dříve vnímán jako lék?

Jedovatá rajčata?

Dříve se kečup připravoval z hub nebo ryb a rajčata byla považována za jedovatá. „Až v roce 1834 přidal Dr. John Cooke Bennet rajčata do kečupu,“ vysvětluje ripleys.com.

Přítomnost rajčat přidala do omáčky mnoho vitamínů a také tělu prospěšných antioxidantů. Byl to také doktor John Cooke Bennet, který prohlásil, že je kečup lék.

Pomáhal na průjem i žloutenku

Bennett tvrdil, že provedl výzkum na rajčeti a zjistil, že je schopno vyléčit několik onemocnění. Kečup měl pomáhat nejen na průjem nebo žloutenku, ale také na špatné trávení nebo revmatismus.

Nadšený lékař aktivně povzbuzoval lidi, aby uvařili rajčata na omáčku a měli prospěch z léčivých vlastností ovoce. Jeho výzkum byl široce publikován ve všech hlavních amerických novinách.

Rajčatové šílenství

Podnikatel Alexander Miles v té době prodával patentovaný lék s názvem „Americká pilulka hygieny“. Doslechl se o Benettově nápadu a rozhodl se s ním spojit síly.

„Když se Bennett a Miles konečně spojili, pilulka se změnila na tzv. Zázračný extrakt z rajčat,“ píše historyofyesterday.com. A to spustilo lavinu rajčatového šílenství.

Podnikatel Miles, lačnící po výdělku, aktivně inzeroval svůj výtažek z rajčat, který se prodával v tekuté formě i ve formě pilulek.

Inzerce všude v novinách, doprovázená Bennettovým výzkumem, zvýšila popularitu rajčat po celé zemi.

Využili obrovského zájmu

Jak šílenství kolem kečupových pilulek a omáček rostlo, mnoho podnikatelů skočilo do rozjetého vlaku a začali vyrábět svou verzi pilulek a omáček s výtažkem z rajčat.

Trh s kečupem rostl exponenciálně a rychle se z něj stal lukrativní byznys. Vědci v té době začali rozšiřovat Bennettův výzkum a kritičtěji se dívali na tvrzení o kečupu.

Více vědců zkoumalo léčivé účinky kečupu a lékařští profesionálové byli schopni vyvrátit tvrzení, která byla učiněna jako pouhý podvod.

Kečup nebyl zázračným lékem, čemuž Bennett i Miles přiměli národ věřit. Humbuk kolem léčivých vlastností kečupu brzy utichl a z kečupu se stalo jen oblíbené dochucovadlo.

Zdroj: ripleys.com, historyofyesterday.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz