Dieta podle krevních skupin přináší výhody i úskalí. Spoléhala na ni nejedna modelka

Zdroj: Shutterstock

Jednou z často vyzdvihovaných diet je dieta založená na krevní skupině. Krevní skupiny rozlišujeme na A, B, AB a 0. Dieta podle krevních skupin slibuje nejen pomoc při hubnutí, ale také celkové zlepšení zdraví.

Na stravování s ohledem na krevní skupinu se spoléhala již řada celebrit. Dodržovala ji také modelka a dcera známého herce Hailey Baldwin Bieber.

Co je dieta podle krevních skupin?

„Dieta podle krevní skupiny je založena na teorii, že vaše krevní skupina určuje potraviny, které byste měli konzumovat,“ vysvětluje verywellfit.com.

Dietní plán původně vyvinul Peter D’Adamo, naturopatický lékař. Myšlenkou diety je, že konzumace potravin s lektiny neslučitelných s krevní skupinou člověka může způsobit shlukování krevních buněk.

Tento stav se nazývá aglutinace a ta může mít za následek zdravotní problémy, jako je onemocnění srdce nebo ledvin nebo rakovinu.

Víte, jakou máte krevní skupinu?

Většina lidí netuší, jakou mají krevní skupinu. Nevybíráme si ji, je to takové naše dědictví po obou rodičích.

Krevní skupinu můžete zjistit nejen podle samotestů, které se dají koupit v lékárně, ale také návštěvou specializovaných center, kde vám ji za určitý poplatek zjistí.

Co můžete a nemůžete jíst?

Pokud máte krevní skupinu 0, je pro vás vhodná dieta s vysokým obsahem bílkovin, bohatá na libové maso, drůbež, ryby a zeleninu a lehká na obiloviny, fazole a mléčné výrobky.

Lidé mající krevní skupinu A by měli dodržovat bezmasou stravu založenou na ovoci a zelenině, fazolích a luštěninách a celozrnných výrobcích.

Máte krevní skupinu B? „Vyvarujte se kukuřice, pšenice, pohanky, čočky, rajčat, arašídů a sezamových semínek,“ radí webmd.com. Naopak jezte vejce, nízkotučné mléčné výrobky a libové maso.

Lidé s krevní skupinou AB mívají nízký obsah žaludečních kyselin. Vyvarujte se proto kofeinu a alkoholu. Mezi potraviny, na které je třeba se zaměřit, patří tofu, mořské plody, mléčné výrobky a zelenina.

Na dietu podle krevních skupin sází také celebrity

Kupříkladu dcera oblíbeného herce Stepfena Baldwina a manželka zpěváka Justina Biebera, krásná modelka Hailey Baldwin Bieber.

„Stravuji se podle krevní skupiny, protože si myslím, že to dává velký smysl a je vidět rozdíl, když se toho opravdu držíte,“ cituje její slova elle.com.

Modelka má problémy s hladinou železa, kvůli čemuž nemůže být vegetariánka. Maso konzumuje, ale vybírá si libové kuřecí nebo krůtí.

Zdroj: verywellfit.com, webmd.com, elle.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz