Cukroví trochu jinak: Využijte letos při pečení matchu

Zdroj: Shutterstock

Chcete letos na Vánoce připravit cukroví, které bude originální a trochu jiné oproti tomu, které děláte běžně? Ideálním tipem pro vás může být využít při pečení matchu. Ta mírně pozmění chuť známého cukroví a také ho netradičně zbarví do zelena.

Matcha je velmi zdravá surovina. Obvykle se z ní dělá čaj, prášek se dá ale použít právě také při pečení. Dodá jídlu netradiční chuť a udělá z něj zdravou pochoutku.

Matcha napomáhá udržet normální hladinu glukózy v krvi a podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému, píše Healthline. Dále se hodí při hubnutí, detoxikuje tělo a podle některých studií napomáhá i orálnímu zdraví, doplňuje WebMD.

Rýžové matcha sušenky

Na přípravu těchto sušenek budete potřebovat 250 gramů rýžové mouky, lžičku matcha prášku, 100 gramů třtinového cukru, 150 gramů másla a 3 žloutky. Ze surovin připravte těsto, které dejte na hodinu odpočinout do lednice.

Z toho potom vyválejte placku a vykrajujte z ní buď pomocí sklenice kolečka, nebo třeba díky vánočním formičkám různé tvary. Sušenky se pak pečou 10 minut v troubě předehřáté na 180 °C. Obalují se v cukru smíchaném s matcha práškem.

Matcha vosí hnízda

Na netradiční vánoční vosí hnízda budete potřebovat 20 gramů piškotů, 4 gramy matchy, 40 gramů změklého másla, cukr a kapku rumu. Piškoty rozemelte a smíchejte se zbytkem surovin. To bude základ na vaše úly.

Ty se potom plní krémem vytvořeným z cukru, másla a rumu, nebo vaječným koňakem. Na spodek úlu patří tradičně piškoty. Od klasických vosích hnízd se tak prakticky až na přidání matcha prášku cukroví nijak neliší a je na přípravu velmi snadné.

Linecké s vůní matchy

Klasické linecké cukroví dělá na Vánoce snad každý. Připravte si na něj 210 gramů hladké mouky, 170 gramů másla, 70 gramů moučkového cukru, 1 vanilkový cukr a kůru z citronu. A v tomto případě přidejte ještě lžičku matcha prášku.

Vytvořte těsto, které dáte do lednice na hodinu odpočinout. Potom vykrajujte z těsta tvary a pečte je tak, jak jste u lineckého zvyklí. Nakonec jednotlivé kousky pospojujte marmeládou k sobě. K chuti matchy se skvěle hodí marmeláda jahodová.

Zdroj: A spoon of histamine, Sweet Flow, Pro ženy, Top recepty, WebMD, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz