Coco de Mer: Vzácný kokos, který připomíná dámský klín. Místní vláda střeží tyto stromy jako oko v hlavě

Zdroj: Shutterstock

Na světě existují potraviny, které svým tvarem mohou připomínat nějakou věc nebo třeba část lidského těla. Mezi takové potraviny se řadí i druh ovoce, jenž svým tvarem připomíná ženský klín. Jedná se o Coco de Mer.

Toto chutné ovoce je největší na světě a název lze přeložit jako ,,mořský kokos“. Každé semeno váží přibližně stejně jako tři bowlingové koule a má velice podmanivý tvar.

Kokosy dozrávají přibližně deset let. Pokud je plod brzdy sklizen, obsahuje mléčné želé, které texturou připomíná turecký med. Chutná jako sladký, lehce citrusový kokos.

Ačkoli má velmi lahodnou chuť, ochutnalo ho jen málo lidí. Palmy Coco de Mer jsou totiž neuvěřitelně vzácné. Přirozeně rostou na souostroví u východní Afriky – Seychelách – a to pouze na dvou ostrovech Praslin a Curieuse.

Nemůže se přirozeně rozmnožit na jiné ostrovy

Na rozdíl od běžné kokosové palmy není plod Coco de Mer uzpůsoben k tomu, aby se rozmnožoval i na jiné ostrovy. Semena jsou totiž tak těžká, že pokud spadnou do moře, ihned se potopí ke dnu. Na mořském dně po určité době slupka odpadne a vnitřní část ořechu již může plavat na hladině, avšak i když ji mořské proudy zanesou na vzdálenou pláž, strom už z něj nevyroste.

Stromy patří mezi ohrožené druhy a vláda je přísně sleduje. Pokud palma Coco de Mer roste někomu na pozemku, musí tato osoba dodržovat určitá pravidla. Semena mohou být konzumována, darována nebo vyměněna, nelze je však směnit za peníze.

Dříve tyto ořechy často sloužily jako královské dary, byly zdobeny šperky a jako sběratelský předmět byly součástí soukromých galerií.

Dnes existuje jen několik obchodů na světě, které mají licenci k prodeji těchto semen. Na prodej však mají jen omezené množství a ani to není prodáváno na jídlo, ale pouze jako dekorace. Plody se rozřežou napůl, vydlabou a slupky se zase slepí dohromady.

Plody připomínají tvarem část ženského těla

Ptáte se, proč by měl někdo koupit pouze prázdnou skořápku? Semena totiž mají zajímavý, výrazně sugestivní tvar. Na jedné straně nápadně připomínají hýždě, na druhé zase ženské genitálie, včetně chomáče vlasů na tom správném místě.
Možná proto není překvapením, že jsou některými lidmi považovány za silné afrodiziakum. O semenech a stromech taktéž vznikla řada legend.

Například námořníci vídávali, jak se ořechy objevují na hladině oceánu a usoudili, že musí růst na podmořských stromech. Plody měly také občas při vynoření vytvořit vlny, které pak nedovolily žádné lodi poblíž odplout.

Seychelský ostrov Praslin uspořádal v roce 2014 první umělecký a kulinářský festival. Hlavním lákadlem byl Coco de Mer.

Kuchaři jej míchali do chleba, zmrzliny, pěny a dalších pochoutek. Tato vzácná ingredience přilákala nejen místní obyvatele, ale hlavně návštěvníky z celého světa, kteří chtěli využít příležitosti a ochutnat.

O rok později se konal další festival, avšak Coco de Mer již na programu chyběl. Nikdo neví, kdy bude mít svět další příležitost ochutnat zakázané ovoce. Může to trvat ještě řadu let.

Zdroj: atlasobscura.com, en.wikipedia.org, britannica.com, holidify.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz