Čatní podle vévodkyně Kate okouzlilo i Alžbětu II. Vyzkoušejte ho také

Zdroj: Shutterstock

Vymyslet dárek pro královnu Alžbětu II. nebylo nic snadného. Však také, co dát někomu, kdo si může vše pořídit sám? Vévodkyně Kate zariskovala a rozhodla se královně dárek vyrobit. Její čatní si teď můžete udělat i vy.

Kate dbá na zdravou výživu

Vévodkyně Kate se snaží jíst zdravě a ve své stravě má hodně ovoce a zeleniny. Ráno si dává zeleninovo-ovocné koktejly a také obědy většinou volí bezmasé s pořádnou porcí zeleniny. Mezi jejími oblíbenými pokrmy tak najdete čočkové kari, zeleninové kebaby a různé saláty.

Kate se nespoléhá jen na královskou kuchyni, nýbrž spoustu pokrmů připravuje sama. Pro svého manžela prince Williama vaří jeho oblíbené pečené kuře a s dětmi připravuje těstovinová jídla. Záliba Kate ve vaření a obliba zeleniny hrály roli též při vymýšlení vánočního dárku pro již zesnulou královnu Alžbětu II.

Dárek pro královnu

Vánoce v Sandringhamu s královskou rodinou jsou vším, jen ne typickou výměnou dárků. Rodina Windsorů je známá tím, že si její členové o Vánocích dávají bláznivé dárky nebo domácí výrobky. Vévodkyně z Cambridge se objevila v dokumentu natočeném na počest královniných 90. narozenin v roce 2016 a zavzpomínala na své první Vánoce s královskou rodinou. Její slova přinesl web Express.

„Vzpomínám si, jak jsem byla poprvé na Vánoce v Sandringhamu. A měla jsem strach, co dát královně jako vánoční dárek. (…) A napadlo mě: Něco jí vyrobím. Což se mohlo strašně zvrtnout. Ale rozhodla jsem se, že udělám babiččin recept na čatní.“

„Měla jsem z toho trochu obavy, ale druhý den jsem si všimla, že je (čatní) na stole. Takové prosté gesto pro mě znamenalo velký úspěch, a od té doby jsem si všimla, že to udělala při mnoha příležitostech, a myslím, že to jen ukazuje její ohleduplnost a péči o ostatní.“

Čatní podle Kate Middleton

Celý recept byl otištěn v zábavné knize Pippy Middletonové „Celebrate“, která vyšla v roce 2012. Na osm sklenic budete potřebovat 1,8 kilogramu oloupané cukety, zbavené semen a nakrájené na malé kousky, 4 střední cibule, oloupané a nakrájené na malé kousky, 3 jablka, oloupaná a nakrájená na malé kousky, 225 gramů sultánek nebo rozinek, 225 gramů vypeckovaných datlí, nahrubo nasekaných, 600 mililitrů sladového octa, 900 gramů hnědého cukru, 1 lžičku soli, 2 lžíce mletého zázvoru, 2 lžičky muškátového oříšku.

Vložte nakrájenou cuketu, cibuli a jablka do velkého zavařovacího hrnce, přidejte ostatní přísady a sáček s kořením a promíchejte. Dejte vařit na středním plameni, po přivedení k varu teplotu stáhněte a vařte 1,5 až 2 hodiny, dokud se vše nespojí.

Sundejte hrnec z plotny, nechte vychladnout a vyjměte sáček s kořením. Sterilované sklenice s octem naplňte směsí. Sklenice by měly být plné až do 1 centimetru pod horním okrajem. Ujistěte se, že jsou okraje čisté, sklenice zavřete víčkem a skladujte na chladném místě po dobu až 12 měsíců. Po otevření je uložte do chladničky a spotřebujte do 1 měsíce.

Zdroj: Express, Town and Country, Jímeto

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz