Angus: plemeno krav s chutným a šťavnatým masem

Dokonale vyzrálé hovězí maso plemene Angus
Vyzrálé hovězí maso plemene Angus

Angus je plemeno krav, které se již téměř 30 let chová také v České republice. Proto můžete ochutnat maso, které disponuje specifickou chutí a navíc může být i součástí zdravé výživy.

Původ anguského skotu

Původu plemene Angus je nutné hledat v severovýchodním Skotsku. K jeho vyšlechtění zde došlo v 18. a 19. století. Už v roce 1860 se přitom tato zvířata dostala i za Atlantik, tzn. do Spojených států amerických a do Kanady. Plemeno se však postupem času rozšířilo také na další kontinenty, konkrétně do Jižní Ameriky, Austrálie i Afriky. Po „Sametové revoluci“ se Angus dostal také do Československa. Chov je v u nás založen na zvířatech dovezených především z Kanady, ale také z Maďarska, Dánska či Německa.

Popis plemene Angus

Určité rysy jsou pro plemeno Angus charakteristické. Jeho zástupci kupříkladu nemají rohy. Navíc disponují jednotnou barvou. Na naše území se v roce 1991 nejprve dostali jedinci černé barvy (Black Angus) a o čtyři roky později se tu začala chovat i zvířata červeného zabarvení (Red Angus). Krávy měří v dospělém věku zhruba 135 cm, přičemž mohou vážit až 700 Kg. Býci dosahují výšky až 155 cm a navíc jsou výrazně těžší, když mívají hmotnosti i 1 300 Kg.

Plemeno Angus na farmě Brumfield
Plemeno Angus na farmě Brumfield

Kde ochutnat maso plemene Angus?

Maso z krav plemene Angus si není možné koupit na každém rohu. Na druhou stranu je však běžně dostupné. Můžete si jej kupříkladu objednat v internetovém obchodu Anguso.cz, takže vám bude doručeno až domů. Zároveň existují restaurace, které se tento druh masa soustředí.

Maso plemene Angus je chutné a může být i zdravé

Maso plemene Angus je považováno za velmi chutné, neboť je křehké a šťavnaté, a to díky vysokému stupni mramorování. Navíc krásně voní. Chcete-li si tedy pochutnat na hovězím mase specifické chuti, můžete si připravit steak či hamburger. Doporučovali bychom vám ovšem sehnat si maso z ekologického zemědělství, které je nejen chutnější, ale zároveň obsahuje více účinných látek (např. omega-3 mastných kyselin). Maso z eko chovů je obecně kvalitnější proto, že zvířata nejsou vystavena stresu (na rozdíl od velkochovů).

Zajímavosti o plemeni Angus

  • Krávy plemene Angus se podařilo vyšlechtit jistému Hughovi Watsonovi z Keilloru (kraj Angus) a následně k jejich vývoji přispěl ještě William McCombie z Aberdeenu.
  • Díky těmto dvě mužům, resp. místům, kde žili, se toto plemeno oficiálně nazývá Aberdeen-anguský skot(AA).
  • V České republice byla již v roce 1993 založena Asociace chovatelů plemene Angus.
  • Zástupci druhu Angus jsou známi tím, že mají mírnou a přátelskou povahu. I z tohoto důvodu se hodí k chovu.
  • Výhodou plemene Angus jsou i nekomplikované porody. Charakteristickým znakem je rovněž silný mateřský instinkt, takže matka a tele jsou si velmi blízcí.

Přidat na Seznam.cz