Žena za pultem si nosila jídlo v kastrůlku. Natáčení populárního seriálu provázela spousta obtíží

Zdroj: Dorian Hanuš / Právo / Profimedia

Pro jedny je Žena za pultem příjemným a milým seriálem, pro druhé komunistická propaganda, které nasadila korunu představitelka hlavní role, zapřisáhlá komunistka Jiřina Švorcová. Navzdory rozporuplné pověsti si však i v současnosti najde své diváky.

Natáčení komplikovaly zdravotní problémy

Prostředí prodejny spíše než realitě odpovídalo komunistickému narativu. Regály naplněné lákavým zbožím, vstřícné a milé prodavačky, výhodné ceny a ohleduplní zákazníci. Ač z obrazovky čiší seriál pohodou, samotné natáčení alespoň pro některé aktéry moc příjemné nebylo.

O pořádnou komplikaci se postaral Jiří Hrzán, který se během jedné přestávky neovládl a při předvádění se před kolegyněmi spadl z balkonu. Z pádu se následně zotavoval několik dní a natáčecí plán se musel překopat.

Natáčení bylo složité i pro Vladimíra Menšíka, představitele Karase, který byl již hodně nemocný, každý den jezdil do nemocnice a na place si za asistence Lenky Termerové, jež ztvárňovala koktající Jiřinku, píchal injekce.

Herci si nosili vlastní jídlo                                       

Mysleli jste si, že si po konci natáčecího dne mohli herci pochutnat na vystavených potravinách? Chyba lávky. Aha! přináší slova protagonistky a jejího kolegy:

„Když se po ránu na místo natáčení navezly rekvizity včetně atraktivního zboží, které se sváželo z několika provozoven, nikdo na něj nesměl ani sáhnout. To víte, že se nám kolikrát sbíhaly sliny, ale nesměli jsme si vůbec nic vzít,“ prozradila Jiřina Švorcová. „Tak jsme si nosili svačiny z domova,“ doplnil Vladimír Hlavatý (†87), představitel Dominika.

Neoblíbená Jiřina Švorcová

Hlavní hrdinku, prodavačku Annu Holubovou, ztvárnila komunismu oddaná Jiřina Švorcová. Nejen kvůli svému politickému přesvědčení nepatřila mezi oblíbené kolegyně.

Pavlu Landovskému vadila převážně z ideových důvodů a na její adresu se podle Blesku vyjádřil dosti ostře: „Dobrá herečka, ale špatný a hloupý člověk, který nevědomky podporoval totalitní vládu a její zločiny. Byla v týmu těch, kteří se zasloužili o můj déle než dvacetiletý zákaz v československých sdělovacích prostředcích.“

Iva Janžurová zase nemohla Jiřině Švorcové odpustit, že ji nařkla z pokusu rozbít manželství Josefa Bláhy. Svědectví herce z Návštěvníků ovšem chybělo, neboť byl již sedmnáct let po smrti.

Lenka Termerová se však na hereckou spolupracovnici dívá smířlivěji. V rozhovoru pro Český rozhlas uvedla: „Byla to laskavá partnerka. Chodila pořád zhasínat, byla taková šetřivá a nosila si jídlo v kastrůlku. Byl to hodný člověk, který v mládí něčemu uvěřil, takže pokud šlo o politiku, nebyla s ní řeč. Ale myslím, že nikomu neškodila.“

Zdroj: Aha! Český rozhlas, Blesk

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz