Zazimování citrusů má svá pravidla. Pozor si dejte především na zálivku

Zdroj: Shutterstock

Citrusy nemají zimní období příliš v lásce, a to z jednoho prostého důvodu: chybí jim světlo. Citrusy obecně, ať už jde o mandarinky, citrony nebo pomeranče, potřebují ke své spokojenosti dostatek světla.

Krátké dny, které během podzimu a hlavně zimy nastávají, pro ně mohou mít fatální následky. Je tedy potřeba citrusy zazimovat a zastavit růst. Jak na to?

Z parapetu musí pryč

Pokud máte během roku citrusy na okenních parapetech, děláte dobře. Tam jim totiž zajistíte maximum světla, které tolik potřebují.

Jakmile ale nastane zima, citrusy musí z oken pryč. Pod okny jsou totiž radiátory a z nich proudící suchý vzduch jim nedělá ani trochu dobře.

Web Prima receptář navíc varuje i před kombinací suchého vzduchu z topení a studeného vzduchu při větrání. Tahle kombinace by mohla být pro citrusy devastující.

S citrusy ideálně do skleníku nebo zimní zahrady

Pokud máte tu možnost, neváhejte a zazimujte citrusy v temperovaném skleníku, případně v zimní zahradě. Tam pro ně budou podle webu iReceptář nejlepší podmínky pro vegetační klid.

Pakliže ale takovou možnost nemáte, není hned třeba si zoufat. Pěstujete-li citrusy v bytě, i tam se pro ně dá najít vhodné místo.

Nabízí se prostory, kde se příliš netopí a teplota se zde pohybuje v rozmezí od 15 do 20 °C. Může to být například schodiště, vstupní hala nebo třeba ložnice.

Pozor na zálivku

Mnoho citrusů nepřežije zimu právě kvůli zálivce. A to buď proto, že je zaléváme příliš mnoho a citrusy jsou přemokřené, nebo naopak proto, že je zalévat zapomínáme.

V zimě citrusy na radu webu Magazín zahrada zalévejte střídmě. Vyčkejte na okamžik, kdy bude půda řádně vyschlá. Citrusy spíše zvládnou sucho než přemokření, ale ani s tím suchem to není radno přehánět.

Kdy s citrusy zpět na své místo?

Koncem února už to s počasím začíná být přece jen o něco veselejší. Především se zlepšují světelné podmínky, proto je podle deníku iDnes možné na konci února a začátku března vracet citrusy zpět na jejich stálá místa.

Zdroj: prima-receptar.cz, ireceptar.cz, magazinzahrada.cz, idnes.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz