Závislost na jídle je vážný problém. Diety ho nevyřeší, je třeba terapie

Zdroj: Shutterstock

Závislost na jídle se často podceňuje. Mnohdy si lidé myslí, že mají jednoduše jenom chutě, neuvědomují si, že jde o psychickou poruchu, která se nedá léčit dietami. Je potřeba k ní přistupovat jako k dalším duševním problémům a léčit ji pomocí terapie, vysvětluje Medical News Today.

Pokud někdo trpí závislostí na jídle, ovlivňuje ho to fyzicky i psychicky. Spouštěčem záchvatu bývá akumulovaný vnitřní stres, píše Eating Disorder Hope.

Někdy jde o přejídání ve vlnách, které přichází třeba jednou za pár dní. Jindy se problém projevuje tak, že člověk jednoduše neustále potřebuje alespoň něco malého jíst i každé dvě hodiny.

Příznaky závislosti na jídle

Pokud má člověk chuť na jídlo i přesto, že se cítí plný, jedná se o jeden ze základních příznaků závislosti na jídle. Ačkoli nemáte hlad, nebo dokonce pociťujete, že už do sebe víc nedostanete, stále myslíte na to, že byste si dali nějaký ten dezert.

Jedním z příznaků problému je také pocit viny. Lidé se závislostí na jídle litují toho, že se přejedli, nebo že konzumovali něco, na co vlastně ani neměli chuť. Přesto to ale udělají znovu. Nedovedou dodržovat nastavená pravidla a znovu a znovu je porušují.

K dalším příznakům patří lhaní o svém jídelníčku ostatním, konzumace daleko větších porcí, než jste předpokládali, noční chutě na jídlo a také neustálý pocit stresu a vnitřního tlaku.

Jak s přejídáním bojovat?

Bohužel, závislost na jídle se nedá léčit dietami. Mnoho lidí zkouší nastavit nějaká pravidla, omezit jisté druhy potravin, jenomže sami nedokážou stanovenou hranici dodržovat.

Je proto třeba se poradit s odborníky. A nemyslíme tím dietology, ale spíše psychoterapeuty, kteří zjistí přesnou příčinu chronického přejídání a pokusí se člověku pomoci s jejím odstraněním.

Mnoho lidí se za svůj problém stydí, myslí si, že jsou jenom nenasytní a že si dovedou nakonec poradit sami. Pravda ale je, že závislost na jídle člověku psychicky i fyzicky ubližuje a je třeba, aby si nechal pomoci od profesionálů.

Zdroj: Healthline, Eating Disorder Hope, WebMD, Virtua Health, Medical News Today

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz