Zařaďte mezi své oblíbené nápoje rooibos. Má blahodárné účinky na tělo a pomáhá i při hubnutí

Zdroj: Shutterstock.com

Dnes už asi každý z nás ví, co je to rooibos. Jde o druh čaje, kterému přichází na chuť stále více lidí. Obliba rooibosu spočívá v jeho lahodné chuti a absenci kofeinu, díky čemuž je vhodný i pro děti. Nelze také opomenout fakt, že se může pochlubit blahodárnými účinky na lidský organismus.

Název rooibos je překladem pro červený keř. Připravuje se z rostliny zvané Aspalathus linearis, píše web Primulus. První popis této rostliny pochází z Afriky, a to již z roku 1772. Co byste o tomto čaji určitě měli vědět?

Co je rooibos?

Jde o bylinku rostoucí v jižní Africe. Tam se v podobě čaje konzumuje už po mnoho generací. Právě odtud se popularita tohoto čaje rozšířila do celého světa. Čaj rooibos je známý pro svou typicky červenou barvu, existuje ale i zelená odrůda.

I když se mu říká čaj, rooibos po technické stránce čajem není. Ve skutečnosti jde totiž o nápoj vylouhovaný z oxidovaných listů. Čaj rooibos má sladkou chuť, a i když neobsahuje kofein, má povzbudivé účinky.

Jak rooibos může prospět zdraví?

K tomuto čaji se pojí i zmínky o jeho prospěchu pro naše zdraví a lidský organismus. Určitě byste měli vědět, že působí proti depresi a nepříjemným stavům úzkosti. Podle webu Cesta bylin také zlepšuje trávení, a proto je vhodný pro lidi, kteří mají problém s nadváhou – ne nadarmo je také doporučován při hubnutí.

Čaj rooibos podporuje spalování tuků, mírně ovlivňuje pocity hladu a má močopudné účinky. Nelze opomenout ani fakt, že obsahuje vysoké množství chloru, díky kterému chrání zuby před zubním kazem. Tento čaj–nečaj má také pozitivní vliv na pleť.

Aby toho nebylo málo, rooibosu lze také připsat protialergické vlastnosti a vzhledem k tomu, že v sobě obsahuje i flavonoidy, napomáhá v těle likvidovat volné radikály a působí i proti srdečním a cévním obtížím.

Dejte si ho teplý i zastudena

Čaj rooibos si může každý z nás vychutnat tak, jak to má rád. Zatímco někdo ho pije horký, jinému nejvíc chutná ledový. Jelikož neobsahuje kofein, můžete ho popíjet bez omezení klidně po celý den. Je dokonce vhodný i pro děti a těhotné ženy.

Obecně se doporučuje vypít denně 6 až 8 šálků tohoto čaje. Toto množství zaručí bezpečný dostatek výživových látek pro zdravou pokožku, pevné kosti i pěkné zuby. Můžete ho pít neslazený nebo si ho dle chuti osladit cukrem či medem.

Zdroj: primulus.cz, oxalis.cz, cestabylin.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz