Ucpaný odpad u dřezu mnohdy potrápí nejednu hospodyňku. Pomohou dvě suroviny, které máte doma

Zdroj: Shutterstock

Asi každý už někdy řešil ucpaný odpad u dřezu. Někdy stačí málo a voda přestane odtékat. Kolikrát se snažíme, aby se do odpadu nedostalo nic, co tam nepatří a stejně se ucpe. Ještě než začnete volat na pomoc odborníka, podívejte se do spíže.

Najdete tam dvě suroviny, které vám s ucpaným odpadem pomohou. Máme je doma všichni a často jejich účinnost podceňujeme.

Chemické čističe nejsou potřeba

Ačkoli je nabídka čisticích prostředků široká a v drogerii nebo i běžném supermarketu najdete rovnou celé regály takových pomocníků, stále více lidí si uvědomuje, že chemické prostředky jsou špatně.

Dávají přednost přírodní cestě, jak si třeba doma uklidit, jak vyčistit zašlou špínu nebo jak vyčistit ucpaný odpad v kuchyni – ten se nejčastěji ucpe kvůli tuku, mastnotě a oleji.

Máte doma jedlou sodu?

Schválně se podívejte, jestli máte doma tak běžnou surovinu, kterou je na první pohled obyčejná jedlá soda. Máte? V tom případě jdeme společně vyzrát na problém v podobě ucpaného odpadu!

„Jedlá soda je přirozeně se vyskytující minerální sloučenina. Dokáže rozpustit minerální usazeniny a organické materiály,“ vysvětluje thespruce.com.

Mimo to se jedlá soda může pochlubit i dezinfekčními vlastnostmi, které dokážou bojovat proti bakteriím a plísním způsobujícím nepříjemný zápach.

Jak vyčistit odpad jedlou sodou?

Nejdříve do odpadu nalijte vroucí vodu. Poté do něho nasypte několik polévkových lžic jedlé sody a nechte ji alespoň 10 minut působit.

Poté do odpadu opět nalijte vroucí vodu. V případě, že voda ještě nebude plně odtékat, můžete tento proces zopakovat.

Vezměte na pomoc i ocet

Pokud problém přetrvává a voda nechce odpadem ani nadále odtékat, můžete vzít na pomoc další surovinu, kterou máme všichni doma.

Řeč je o octu. Ten si dáváme nejen na párek s cibulí, ale spoléháme na něho i tehdy, když chceme vyčistit pračku. Proč ho nepoužít i na ucpaný odpad v kuchyni?

Jedlá soda a ocet

Vytvořte si domácí roztok z jedlé sody a octa. „Roztok jedlé sody a octa funguje podobným způsobem jako některé komerční pěnové čističe odpadů, ale bez drsných chemikálií,“ vysvětluje web hunker.com.

Uvařte vodu v konvici. Poté smíchejte hrníček octa s hrníčkem vroucí vody. Zbytek vroucí vody nalijte do odpadu a přidejte několik polévkových lžic jedlé sody.

Následně ji zalijte směsí vody smíchané s octem a nechte 5–10 minut působit. Poté uvařte další konvici vody a odpad znovu zalijte.

Zdroj: thespruce.com, hunker.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz