Třídění kuchyňského odpadu: Kam s obaly po standardním nákupu potravin

Zdroj: Shutterstock

To, že papír patří do modrého a PET lahev do žlutého kontejneru, ví asi každý. Třídění odpadů ovšem umí být také pěkně matoucí. Víte například, kam vyhodit obal od chipsů nebo kapesníky? Podívejte se s námi na několik „třídících“ chytáků.

Mýt, či nemýt?

Do plastů patří kromě PET lahví také fólie, sáčky či obaly od potravin, které bývají často znečištěné. Někdo tvrdí, že obaly musí být dokonale čisté, jiný hodí do kontejneru kelímek od jogurtu i s polovinou obsahu.

Drobné znečištění zpracování odpadu nijak nebrání, ovšem například zmíněné kelímky je dobré vymýt, abyste je zbavili zbytků obsahu. Pozor ale na mastnotu, tu je nutné odstranit vždy.

Proto třeba plastovou lahev od oleje umyjte v teplé vodě přípravkem na mytí nádobí. Jestliže se s mytím nechcete obtěžovat, raději mastné obaly vhoďte do směsného odpadu.

Naopak prázdné obaly od šamponů či mýdel můžete v klidu hodit do žlutého kontejneru, v tomto případě se totiž nejedná o nebezpečné látky.

Papírový zmatek

Plato od vajec či ruličku od toaletního papíru by asi většina z nás hodila do papíru, jenže to by byla chyba. Ač jsou oba výrobky opravdu papírové, při jejich výrobě byl použit papír již několikrát recyklovaný a nový papír z nich už získat nelze. Proto patří do směsného odpadu.

Do modrého kontejneru nepatří ani papírové kapesníky, ač jsou z papíru kvalitního, a to jednoduše z hygienických důvodů. Kvůli znečištění do kontejneru na papír nevyhazujte ani zašpiněné a už vůbec ne mastné papírové obaly.

To platí také pro voskovaný a laminovaný papír, jejichž úprava recyklaci značně komplikuje. Nezapomeňme na pleny, které neobsahují jen papír, ale také plast. Všechny zmíněné výrobky patří do směsného odpadu.

Co ovšem do papíru s klidným svědomím vyhodit můžete, jsou obálky s fóliovými okénky a papíry sepnuté kancelářskými sponkami. Na třídící stanici dojde k jejich oddělení.  Ovšem u bublinkové obálky odstraňte plastový vnitřek.

Kam patří obal od chipsů?

Obal od chipsů byste nejspíše hodili do plastů a udělali byste správně, tedy v některých případech. Předtím než obal vyhodíte, podívejte se, zda není zevnitř lesklý a stříbrný.

To totiž znamená, že je pravděpodobně potažen hliníkem a patří do směsného odpadu. Nejjistější je podívat se po symbolu tří šipek ve tvaru trojúhelníku s číslem 5 a písmeny PP; je-li přítomný, patří obal do plastů. Stejný postup je dobré uplatnit například u müsli tyčinek nebo kapsiček od krmiva pro psy/kočky.

Zdroj: Pro ženy, Ekolist, Epřehledy

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz