Trápí vás reflux? Těmto jídlům byste měli dát červenou

Zdroj: Shutterstock

Reflux je problém, který trápí poměrně hodně lidí po celém světě. Jedná se o nefunkčnost jícnu, kterým ze žaludku stoupají kyselé šťávy a další látky zpět do úst a působí pálení žáhy nebo nepříjemnou kyselou chuť v ústech. A mnohdy přitom stačí jenom změnit jídelníček.

Někteří lidé na pálení žáhy trpí velmi často. Pak si kupují v lékárnách drahé přípravky, které jim mají s problémy pomoci, zatímco by možná stačilo vyhnout se některým potravinám.

Reflux jícnu ve skutečnosti trápí skoro každého alespoň jednou za čas, někdy se to ovlivnit nedá. Pokud u vás ale dochází k problémům spojeným s refluxem častěji, možná je to kvůli tomu, co se často objevuje na vašem denním menu.

Hranolky

Omlouváme se milovníkům smažených jídel, ale hranolky byste rozhodně měli vynechávat, pokud vás pálení žáhy trápí pravidelně. Obecně totiž tučná jídla mohou reflux jícnu způsobovat.

Jednak mohou snížit tlak na spodní jícnový svěrač, takže je méně pravděpodobné, že bude správně fungovat, a jednak mít v žaludku tučné jídlo znamená, že se bude vyprazdňovat pomaleji, čímž se zvyšuje riziko, že jeho kyselina vyklouzne do jícnu.

Ochucené krekry

Chápeme, že úplně obyčejné sušenky, které nemají téměř žádnou chuť a konzumují je především malé děti, nejsou zrovna velký požitek. Jenomže jakékoli ochucené krekry vám mohou vaše pálení žáhy zhoršit.

Ať už jde o koření, sůl, nebo třeba sušenky s máslovou příchutí, všechny tyto složky nadělají ve vašem jícnu a poté také v žaludku paseku. Pokud si chcete pochutnat bez zdravotních problémů, sáhněte po krekrech bez příchuti.

Káva

Ano, káva je ranní palivo, bez kterého velká část z nás nedokáže vyjít z domu. Jenomže nejspíš jste si už všimli, že ve vašich ústech zanechává kyselou pachuť. Je to důsledek látek, které obsahuje.

Tyto kyselé součásti kávy mají tendenci se jícnem vracet zpět do úst a kromě nepříjemné chuti a zápachu z úst způsobují mnohdy také pálení v krku, které tolik nesnášíte. Možná je na čase kávu alespoň trochu omezit.

Perlivé limonády

V tomto případě je působení na váš krk hned v několika případech téměř vražedné. Řada limonád obsahuje kofein, budou tedy mít podobný vliv jako ranní káva. Navíc jsou plné kyselých dochucovadel dráždících jícen.

Škodí také bublinky, které vás nutí říhat, tedy dostávat vzduch z žaludku zpět do úst, a tím samozřejmě přispívat k pálení žáhy. Na reflux jícnu jsou popravdě právě limonády tím nejhorším útočníkem.

Ovesná kaše

Možná vás na tomto seznamu právě tenhle pokrm zaskočil. Říká se mu snídaně šampionů a v mnoha ohledech je pro lidské tělo zdravý. Jenomže pokud trpíte problémy s pálením žáhy, měli byste si najít něco jiného, čím nastartujete den.

Konzumace vlákniny je pro tělo důležitá, ale pokud to přeženete s jejím množstvím, můžete si ublížit. A nikdo přece nechce kvůli tomu, že se snažil jíst zdravě, skončit s refluxem jícnu v nemocnici, no ne?

Zdroj: healthdigest.com, zdravi.euro.cz, nutritiouslife.com
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz