Tragický osud Karen Carpenten: Anorexie a bulimie si vybraly svoji daň

Zdroj: White House photo by Knudsen, Robert L., Public domain, via Wikimedia Commons

Její sametový hlas milovaly miliony lidí po celém světě. V 70. letech byla velkou hvězdou a její jméno by tehdy neznal jen málokdo. Ačkoli se navenek tvářila spokojeně a šťastně, ve skutečnosti tiše bojovala se svými démony.

Zoufale si přála vypadat na jevišti naprosto dokonale. Byla posedlá touhou po štíhlé postavě a právě tohle přání se jí nakonec stalo osudným. Karen Carpenten dostihl tragický osud a stala se první celebritou, která byla obětí anorexie.

Sourozenecké hvězdy

The Carpenters byli jedním z nejprodávanějších amerických hudebních počinů všech dob. Mezi lety 1970 a 1984 měli bratr a sestra Richard a Karen Carpenterovi 17 nejlepších hitů.

„Získali 10 zlatých singlů, devět zlatých alb, jedno multiplatinové album a tři ceny Grammy,“ odhaluje jejich úspěchy theguardian.com. Možná jste někdy slyšeli jejich hity Goodbye to Love, Once More nebo Yesterday.

Společně to dotáhli vysoko

Karenin sametový hlas, Richardovy vzdušné melodie a precizně propracované aranže stály v přímém kontrastu s hlasitějším, divočejším rockem, který dominoval zbytku tehdejších hitparád, přesto se sourozenci stali nesmírně populárními a prodali více než 100 milionů desek.

Richard byl hudební hnací silou, ale byl to Karenin nenucený hlas, který stál za hity Carpenters. Povýšena zpoza bicích na hvězdnou zpěvačku se stala jednou z okamžitě rozpoznatelných zpěvaček desetiletí.

Za úsměvem velká bolest

I když se Karen zdála být šťastná a na jevišti rozdávala jeden úsměv za druhým, ve skutečnosti byla velmi smutná.

V zákulisí, mimo záři reflektorů, se cítila zoufale nemilovaná svou matkou Agnes, která upřednostňovala Richarda.

Chtěla být dokonalá. Přála si dokázat své matce, že i ona si zaslouží její pozornost a lásku. Tak moc si přála být v jejích očích perfektní, až zašla příliš daleko.

Propadla mentální anorexii

V roce 1967 začala Karen bojovat s mentální anorexií. Jak její hvězda stoupala výš, tlak rostl. Karenina touha vypadat dokonale se stávala stále větší posedlostí.

V roce 1975 vážila pouhých 41 kilogramů. Bylo to tak špatné, že si musela mezi představeními lehnout,“ cituje vzpomínku jejího bratra Richarda closerweekly.com.

Svůj boj prohrála

Karen bojovala se svými vnitřními démony po mnoho let. Navzdory nespokojenosti fanoušků, kteří si zkrátka nemohli nevšimnout, jak hubená jejich oblíbená zpěvačka je, nadále držela diety a bojovala s jídlem.

V roce 1983 svůj dlouholetý boj definitivně prohrála. Zemřela na srdeční zástavu, která byla jen jednou z vícero komplikací způsobených mentální anorexií.

Zdroj: theguardian.com, closerweekly.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz