TLC dieta neslouží jen k hubnutí. Snížíte díky ní také cholesterol

Zdroj: Shutterstock

TLC dieta je dalším ze způsobů, jak shodit nějaké to kilo. Kromě toho vám ale pomůže celkově se dostat do kondice a poradí si s některými zdravotními problémy, které možná máte. Jak se během ní správně stravovat a co všechno to pro vás bude znamenat?

Název diety vychází z anglického pojmu Therapeutic Lifestyle Changes, což do češtiny překládáme jako Léčebné změny životního stylu. Původně bylo hlavním cílem TLC diety snížení cholesterolu v krvi.

Ačkoli i s tím nadále proces pomáhá, dokáže toho v dnešní době daleko víc. Hubnutí bylo původně vedlejším efektem, dnes se ale TLC dieta používá především k tomu, aby člověk nějaké to kilo shodil.

Hlídejte si procenta

Dodržování TLC diety není úplně snadné. Ve vašem jídelníčku by se měly ve vyváženém množství objevovat potraviny jako maso, ryby, drůbež, luštěniny, vejce, nízkotučné výrobky, ovoce, zelenina, chleba, těstoviny, rýže a obiloviny.

Musíte si ale hlídat, aby maximálně 7 % denního příjmu tvořily nasycené tuky. Přijmout můžete denně maximálně 200 miligramů cholesterolu a celkový příjem kalorií by měl být u žen do 1800 a u mužů do 2300.

Minimálně 30 minut denně byste měli cvičit

Kromě toho, že budete zdravě jíst, klade dieta také důraz na to, abyste celkově změnili svůj životní styl. Hlídejte si pitný režim, choďte brzy spát, dopřávejte si hodně odpočinku.

Minimálně 3x týdně byste se měli věnovat nějaké větší fyzické aktivitě. To znamená navštívit posilovnu, jít si zaplavat nebo si večer zaběhat.

Kromě toho je ale potřeba, abyste minimálně 30 minut cvičili každý den. Stačí i jednoduché cviky na protažení těla nebo třeba ranní rozcvička. Pokud tohle všechno dodržíte, vaše tělo vám poděkuje.

Zdroj: NIH, Everyday Health, Very Well Fit,

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz