Sužuje vás bolest v krku? Zkuste babské rady!

Šípkový čaj

Bolest v krku není určitě nic příjemného, přestože se většině případů nejedná o závažnější problém. Proto jsme si pro vás připravili několik babských rad, které lze vyzkoušet jednoduše doma.

Jak se zbavit bolesti v krku?

Bolest krku sužuje alespoň jednou za čas snad každého z nás. Pokud nastane, tělo nám dává signál o nastupující nemoci horních cest dýchacích, jako je např. nachlazení, chřipka, viróza či angína. V dlouhodobějším horizontu se sice může jednat o příznak skutečně závažného onemocnění, na tomto místě se však zaměříme na nastupující bolest v krku a na to, jak se jí zbavit. K dispozici samozřejmě máte rozličné pastilky či spreje, které se dají bez problémů zakoupit v lékárnách. Vyzkoušet ovšem můžete také některou z následujících babských rad.

Teplý čaj s vitamínem C? Naprostá klasika!

Při nachlazení by vám měl pomoci vitamín C. Proto můžete vsadit na klasiku, totiž na teplý čaj s citronem. Na druhou stranu tento citrusový plod neobsahuje ani zdaleka nejvíce vitamínu C. V tomto ohledu je tedy kupříkladu mnohem účinnější šípkový čaj. A protože žijeme v 21. století, můžete si do čaje přidat i nějaké to exotické ovoce. Vysokým obsahem vitamínu C disponuje např. papája.

Hledat pomoc na dně láhve?!

No dobře, tohle je spíše chlapská rada a mnozí pánové již možná otevírají láhev svého oblíbeného destilátu. Ovšem pozor! Jeden panák sice může teoreticky viry v krku zničit, nicméně pokud se už rozšířily dále, nepomůže vám. Ba co víc, alkohol oslabuje imunitu organismu. Raději tedy vyzkoušejte babskou alternativu, tedy přiložte kapesník namočený ve slivovici na krk a převažte teplým šátkem.

Zařízněte slepici a udělejte si polévku

Pravda, tohle dělat zrovna nemusíte, zvláště pokud jste z města, nicméně slepičí polévka je skutečně jednou z účinných babských rad na bolest v krku. Působí totiž opravdu pozitivně na horní cesty dýchací a navíc se snadno polyká, což je při podobných potížích často rovněž velmi důležité.

Čaj z cibule?! Nepochutnáte si, ale…

Pokud se chcete bolesti v krku zbavit za každou cenu, můžete zkusit čaj z cibule. Chápeme, že sliny se vám asi sbíhat nebudou, ale co se dá dělat. Nakrájenou cibuli povaříte a necháte 10 až 15 minut louhovat. Abychom vás pomohli, doporučujeme na zlepšení chuti přidat plátek citrónu a med. Notabene, když tyto dvě přísady mají dohromady výtečné antiseptické vlastnosti.

Přineste všecku sůl

Tolik vlastně ani nemusíte, stačí půl lžičky. Že je sůl nad zlato, ostatně věděly už naše babičky. V každém případě půl lžičky soli nasypte do sklenice s vodou a kloktejte. Tato tekutina totiž dezinfikuje a působí v krku proti nežádoucím organismům. Opakovat můžete do doby, než bolest ustoupí. Vyzkoušet samozřejmě lze i sůl mořskou, která je obecně zdravější než kuchyňská klasika.

Připravte si jitrocelový sirup

Při bolestech v krku je velmi účinný také jitrocel. Ten můžete buď sušený přidat do čaje, anebo si doma jednoduše vyrobit jitrocelový sirup. Tedy za předpokladu, že máte jitrocel po ruce. Pokud ano, stačí omýt čtyři hrsti čerstvých listů, nakrájet a v hrnci povařit na mírném plameni v decilitru vody a čtvrt kilu medu. Následně již pouze scedíte do sklenice a máte hotovo.

Babské rady na rýmu. Co efektivně pomáhá při ucpaném nose

Další babské rady na bolest v krku

Labužníci mohou každé dvě hodiny rozkousat stroužek česneku či hřebíček. Pokud dáváte raději přednost zábalům, pak vězte, že můžete krk převázat tvarohem v kapesníku a nechat přes noc. Dle další babské rady lze totožně použít i tři rozmačkané uvařené brambory. Zkrátka a dobře možností máte celou řadu. Budou-li však bolesti v krku přetrvávat delší dobu, určitě raději vyrazte k lékaři!

Babské rady na astma. Jaké potraviny a bylinky zařadit do jídelníčku

Přidat na Seznam.cz