Sůl do koupele: Záruka slastného a voňavého odpočinku v horké lázni, který oceňovala i Alžběta Bavorská

koupelova sul
Zdroj: Shutterstock

Příjemná horká koupel patří k tomu nejosvědčenějšímu odpočinku pro celé tělo, který má navíc celou řadu benefitů. Koupel potěší dvojnásob, pokud si sůl vyrobíte sami podle vlastních preferovaných vůní.

Ingredience pro vlastní výrobu jsou na dosah

Pokud fandíte bylinkám nebo růžím, najdete doma dost surovin, které můžete zužitkovat a vyrobit si hned několik vůní, které se dají kombinovat a používat podle nálady nebo drobných zdravotních obtíží, jako je nespavost nebo ztuhlé svalstvo.

Jako bonus je potom dobrý pocit z vlastnoručně vyrobeného produktu a vědomí, že je vaše koupelová sůl stoprocentně přírodní.

Koupel se solí je rozhodně pro lidské tělo přínosná a prospívá nejen fyzické kondici, ale umí i detoxikovat organismus, navodit příjemnou náladu a pozastavit stres.

Nakonec, když i princezna Sissi podlehla kouzlu voňavé lázně se solí, rozhodně stojí za to ji vyzkoušet.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Holky bez silikonů (@holkybezsilikonu)

Jednoduchá výroba, velké benefity

Na výrobě koupelové soli není nic složitého, a když získáte zručnost, můžete své blízké obdarovat originálním a voňavým dárkem, který rozhodně nezůstane bez využití.

Koupel s bylinkovou solí uvolní namožené svaly, bolavé klouby, vyčistí pokožku, pomáhá s regenerací kůže a má příznivý vliv na akné, ekzémy a lupénku.

Základem je samozřejmě sůl. Nejlepší a nejdostupnější je běžná hrubozrnná mořská sůl, která vyhovuje většině lidí. Pouze lidem s velmi citlivou pokožkou by mohla způsobit podráždění nebo svědění v důsledku vysušení.

Mořská sůl je bohatá na minerální látky a nejlepší je ta, která má původ v Mrtvém moři. Je bohatá na hořčík a vápník, které pomáhají k detoxu, posilují metabolismus a obranyschopnost. Vápník je také pomocníkem při regeneraci buněk. Vhodná je růžová himálajská sůl se sodíkem, hořčíkem a železem. Pokožku zvláční a zrychlí hojení drobných poranění. Specialitou je potom černá himálajská sůl se sírou, která mírní alergie, plísně a dermatitidu.

Co přidat

Pro prohřátí může posloužit skořice, badyán nebo hřebíček, pro svalové uvolnění okvětní lístky z růží, které ošetří citlivou pokožku a celou lázeň krásně provoní. Podobně funguje i levandule, která je přípravou na dobrý spánek. Sáhnout můžete i po protizánětlivém heřmánku, zklidňujícím lipovém květu, březovém listí nebo třeba zeleném čaji.

Uplatnění najdou i éterické oleje, které s několika kapičkami provoní velké množství soli.

Vlastní výroba a skladování

Hodí se větší mísa, vhodně zvolená podle množství soli. Do ní se dají všechny suché složky, jako je sůl, koření, byliny. Vše se důkladně promíchá, aby byly všechny ingredience rovnoměrně rozloženy. Sypká směs se doladí éterickým olejem, případně kombinací více druhů olejů, které mohou vytvořit originální vůni. Znovu se vše promíchá.

Sůl je velice choulostivá na vlhko, proto se ukládá do hermeticky uzavíratelných sklenic, které se skladují na suchém místě. Není úplně dobré je ponechávat na okraji vany. V případě, že sůl zvlhne, měla by se usušit třeba na tácku na radiátoru. Provoní celou místnost.

Zdroj: iReceptář, Magazín Biooo

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz