Sedlácká bída je ideální jídlo ze zbytků. Navíc ušetříte peníze i čas

Zdroj: Shutterstock

Někdy stačí málo a vznikne perfektní jídlo. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása. Dokonalým úkazem je jídlo zvané sedlácká bída. Je tvořené jen z několika málo surovin, spadá mezi poctivé pokrmy našich babiček a rozhodně vás nezklame.

Pokud i vy tíhnete k jednoduchým receptům, které jsou nenáročné jak na suroviny, tak na přípravu, rozhodně tomuto pokrmu dejte šanci. Naučíme vás jej připravovat.

Pokrm à la, co dům dal

Samotný název tohoto pokrmu může v mnohých evokovat dojem, že je obyčejné, nezajímavé. Vlastně taková z nouze ctnost.

„Sedlácká bída je další ze staletých receptů, který dokazuje hospodárnost našich babiček. Pokrm z toho, co zbylo od neděle,“ vystihuje web Liberec Rozhlas.

Snadná příprava, dokonalá chuť

I když možná na první pohled působí obyčejně, ve skutečnosti vás nadchne. Máte-li rádi snadné recepty, ve kterých dokážete zužitkovat zbytky a zbytečně neplýtvat, určitě sedláckou bídu vyzkoušejte.

Na přípravu receptu podle webu Top recepty potřebuje: 4 středně velké brambory, 2 hrnky širokých nudlí nebo kolínek, 3 hrnky kysaného zelí, 1 středně velkou cibuli, 4 plátky anglické slaniny, 1 hrnek nakrájené uzené krkovice, sůl, pepř, kmín, olej a čerstvý libeček.

Skvělé jídlo za pár korun

Příprava začíná uvařením brambor v osolené vodě s kmínem. Po uvaření brambory pomačkejte. Ve vedlejším hrnci uvařte těstoviny v osolené vodě, po uvaření je sceďte.

Na pánvi nechte osmažit pokrájenou cibulku. Jakmile zesklovatí, přidejte kysané zelí, chvíli společně restujte a poté podlijte trochou vody. Přiklopte pokličkou a duste cca 15 minut, dokud se tekutina neodpaří.

Samostatně opečte slaninu pokrájenou na kostičky, vmíchejte ji do kysaného zelí, přidejte těstoviny a pomačkané brambory. Vše opepřete, případně dosolte, lehce promíchejte a přidejte pokrájený libeček. Na talíři pak dozdobte osmaženou slaninou nebo uzenou krkovicí.

Zdroj: Stream.cz, liberec.rozhlas.cz, toprecepty.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz