Připravte si s námi domácí brusinkovou omáčku, na tu kupovanou už si pak ani nevzpomenete

brusinkova_omacka
Zdroj: Shutterstock

Milujete brusinkovou omáčku? Dokonce i tu kupovanou z obchodu? O to víc vám určitě bude chutnat ta domácí, kterou si s tímto receptem můžete připravit sami doma. Je výborná jako příloha k masům, ale i sýrům. Například grilovaný hermelín s brusinkovou omáčkou si určitě zamilujete.

Domácí brusinková omáčka

Na tuto luxusní omáčku, po které už nikdy nebudete chtít kupovanou ani ochutnat, si připravíme dva hrnky kuřecího vývaru, jeden hrnek neslazeného brusinkového džusu, jednu celou skořici, snítku tymiánu, rozmarýnu a šalvěje, tři hrnky čerstvých brusinek, jednu čtvrtinu hrnku tmavého cukru a jednu čajovou lžičku soli.

Ve větším hrnci si smícháme vývar s brusinkovým džusem, skořicí, tymiánem, šalvějí a rozmarýnem. Přivedeme k varu a poté na mírném plameni povaříme přibližně deset minut. Následně scedíme bylinky a v hrnci si necháme pouze vzniklou tekutinu.

Přidáme brusinky, cukr a sůl a vaříme dalších 25 minut. Poté stáhneme hrnec z plotýnky a necháme pomalu vychladnout. Servírovat můžeme omáčku teplou, nebo při pokojové teplotě.

Brusinkami ke zdraví

Nejenže je tato omáčka velmi chutná, ale také skvělá pro zdraví. Brusinky totiž patří mezi superpotraviny a obsahují veliké množství vitamínů, například A, C a K, ale také mangan. Jsou taky dobrým zdrojem antioxidantů, které znatelně posilují imunitu.

Chuť čerstvých brusinek není zrovna lákavá, jsou trpké a kyselé, existuje ale spousta jiných způsobů, jak brusinky konzumovat, například jako chutný džus nebo i v omáčce z receptu výše. „Marmeláda“ z brusinek se také často přidává ke svíčkové na smetaně, nebo je můžeme vidět v paštice.

Sušené brusinky pak bývají součásti müsli nebo se prodávají samotné jako sušená křupavá zdravá pochoutka. Ty se také skvěle hodí do jogurtu nebo různých, například ovesných, kaší.

Existuje hned několik studií, které dokazují pozitivní vliv brusinek na zdraví člověka. Například podle studie z britského deníku Daily Mail mají dobrý vliv na funkci srdce, zlepšují totiž průtok krve.

Podle studie na stránkách Food and Function pomáhají s předcházením infekcí močových cest díky látkám zvaným proanthokyanidiny, ale také snižují riziko například vzniku žaludečních vředů nebo některých druhů rakoviny.

Navíc zabraňují vzniku zubního kazu nebo onemocnění dásní a pomocí antioxidantů snižují pravděpodobnost výskytu zánětu.

Zdroje: Tasting table, Daily mail, Food and function

Autor: Denisa Weisová

Přidat na Seznam.cz