Co se děje v těle člověka, když přestane kouřit? Rozdíl poznáte už za 20 minut

Zdroj: Shutterstock

Když se člověk rozhodne přestat kouřit, začnou se v jeho těle velmi brzy dít pozitivní změny, a to dokonce rychleji, než byste čekali. Přečtěte si, co se bude dít s vaším tělem, pokud se rozhodnete tento zlozvyk zahodit jednou provždy.

Jak probíhají první hodiny a dny

První drobné změny v těle kuřáka nastanou už přibližně 20 minut po poslední vykouřené cigaretě, kdy odeznívají účinky nikotinu a krevní tlak a puls se vrací do normálu.

Navíc se brzy začne zlepšovat imunita v oblasti plic – vlákna v bronchiální trubici, která byla doposud vystavována neustálému přísunu kouře, začnou zase fungovat tak, jak by měla, a pomáhají odvádět potenciální bakterie z plic, čímž snižují riziko infekce.

Už osm hodin po skončení kouření se hladina oxidu uhelnatého, obsaženém v cigaretovém kouři, v těle vrátí do normálu – ten pak může v krvi nahrazovat potřebný kyslík.

Po pouhém jednom dni se snižuje pravděpodobnost infarktu. Tepny, vedoucí k srdci, se totiž vlivem kouře neustále zužovaly, zatímco nyní se vrací do normálního stavu. Do srdce se tak dostává krví mnohem více kyslíku, než je tomu u kuřáků. A aby toho nebylo málo, hladina nikotinu v těle se už po jednom dni sníží na zanedbatelné množství.

Dva dny od poslední cigarety si můžete začít všímat zbystření některých smyslů, které byly kouřením negativně ovlivňovány, jako je čich a chuť. Z důsledku toho se začne zvyšovat chuť k jídlu.

Přibližně tři dny po této velké životní změně byste měli zpozorovat, že se vám začíná lépe dýchat – i například při fyzické zátěži, kapacita plic se totiž poznatelně zvětší.

Nejhorší máte za sebou

Když uběhne týden, dostáváte se za takovou pomyslnou hranici, kdy už máte mnohem větší šanci se svého odhodlání držet a s kouřením opravdu seknout.

Ne nadarmo se totiž, a to nejen u cigaret, říká, že první týden je nejhorší. Pravděpodobnost, že vydržíte, se nyní zvyšuje oproti začátku až devětkrát.

Postupně můžete pozorovat, že se při pohybových aktivitách nezadýcháváte tak jako dřív. 14 dní od poslední cigarety se kapacita plic zvyšuje až o 30 %.

Když uběhnou tři měsíce a zdárně si stále vydržíte nezapálit, dočkají se své odměny především ženy – začnou se projevovat pozitivní vlivy na plodnost, ale také se snižuje pravděpodobnost předčasného porodu v případě těhotenství.

V případě, že vydržíte několik let, se dostáváte ke kýženým výsledkům vašeho odhodlání. Po třech letech je pravděpodobnost infarktu oproti původnímu stavu, kdy byla dramaticky vyšší, prakticky stejná jako u nekuřáků.

Po pěti letech klesá pravděpodobnost smrti způsobené rakovinou plic až na polovinu oproti době, kdy jste kouřili. Navíc se snižuje i šance na jiné další rakoviny, například rakovinu úst.

Zdroje: verywellmind, Healthmind

Autor: Denisa Weisová

Přidat na Seznam.cz