Popcorn je zdravá svačinka plná vlákniny a bílkovin. Nesmíte ho ale ničím dochucovat

Zdroj: Shutterstock

Popcorn je chutná svačinka, kterou si rádi dáme v kině nebo i doma při sledování filmů či hraní stolních her s přáteli. Je ale jeho konzumace zdravá? Může být, záleží ale na tom, v jaké verzi si popcorn dopřejete.

Popcorn má vysoký obsah vlákniny a jen minimum kalorií, uvádí Mayo Clinic. Pokud si tak doma připravíte ten nesolený a nebudete ho ničím dochucovat, jde o zdravou svačinku, kterou si můžete dopřát i při dietách.

Proč si popcorn pravidelně dopřávat?

Popcorn je celozrnná potravina, která obsahuje velké množství vlákniny. Té ženy potřebují zhruba 25 gramů denně a muži 35 gramů, píše WebMD. Jedna miska popcornu obsahuje zhruba 4 gramy vlákniny.

Kromě toho má tato pochutina také hodně bílkovin. Jedna porce vám jich dodá 4 gramy, zatímco co se týče kalorií, má toto množství jen 100 kcal.

Popcorn je také plný polyfenolů, což jsou látky, které mohou být prevencí proti rakovině, cukrovce a dalším závažným nemocem, vysvětluje Healthline.

Žádné dochucování

Popcorn je tedy velmi zdravým jídlem. Ovšem mnoho lidí si ho rádo dopřává politý rozpuštěným máslem, podobně jako vám ho naservírují v kině. Někdo ho zase rád solí, dochucuje sýrem nebo dokonce konzumuje nasladko.

V těchto případech je samozřejmě vždy třeba zvážit, jaký vliv na naše zdraví mají přidané suroviny. Například při dlouhodobém zvýšeném příjmu soli se zvýší krevní tlak. Nadměrná konzumace sladkého zase zvyšuje riziko cukrovky.

Pokud chcete mít jistotu, že si dáváte skutečně zdravou svačinku, na jakékoli dochucování zapomeňte a dopřejte si popcorn pouze v jeho základní podobě.

Zdroj: Mayo Clinic, Heart, Healthline, WebMD, USA Today,

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz