Paul McCartney je celý život vegetarián. Zastává se nejtýranějších zvířat na planetě

Zdroj: s_bukley / Shutterstock.com

Paul McCartney je ve světě hudby pojem a kromě toho, že je označován za nejvlivnějšího žijícího člena kapely Beatles, je také mnohaletým vegetariánem, bojovníkem za práva zvířat a ochráncem planety. 

Vegetariánství bylo stylem celé rodiny 

V  jeho případě to rozhodně není póza nebo snaha se zviditelnit, ale pokračuje v  životním stylu, který před mnoha lety do rodiny zavedla jeho zesnulá manželka Linda, která byla jednou z  průkopnic bezmasého stravování ve světě celebrit. V  matčiných stopách kráčí i dcery. Stella je módní návrhářkou a zaměřuje se na udržitelnost a ekologické materiály. Druhá dcera Mary je fotografkou a svou práci směřuje opět směrem, který bojuje proti zbytečnému utrpení zvířat. 

Film, který šokoval svět 

Paul McCartney stojí za filmem Skleněné stěny, který vidělo přes 20 milionů lidí. Film je plný znepokojivých záběrů, které demonstrují běžné týrání zvířat, která končí na talíři. Komentář k  filmu namluvil sám hudebník. Film zdůrazňuje zacházení se zvířaty, včetně slepic a krůt, které McCartney označuje za „nejtýranější zvířata na planetě“. Poselství filmu je jasné. Kdyby jatka měla stěny ze skla, nikdo by maso nejedl. 

I on musel k  tomuto stylu stravování dojít sám 

Paul a jeho žena Linda se pro vegetariánství rozhodli z morálních důvodů a svůj život zasvětili šíření svých myšlenek. Paul uvedl, že jako dítě samozřejmě maso jedl, protože v poválečné Anglii se prostě jedlo to, co bylo na stole a být vegetariánem v  té době by bylo složité. Když se stal slavným, tak tu možnost měl, v  hektické době však vůbec nepřemýšlel o tom, co jí.  

První myšlenky na vegetariánství ho napadly v  Indii, kde se hudebníci z Beatles učili meditovat. Úplným vegetariánem se stal v roce 1975, kdy seděl s manželkou u stolu na své farmě ve Skotsku a na talíři měl maso z vlastního chovu. V jeden okamžik se s  manželkou podívali z okna, kde na pastvě skotačila jehňata a bylo jasno, že se v rodinném jídelníčku musí udělat změny. 

O chutné vegetariánské jídlo se starala manželka 

Za vegetariánský styl celé rodiny je zodpovědná Linda, která se chopila nového nápadu s nadšením a už ho nikdy neopustila. A neměla to úplně snadné, protože připravit v  70. letech chutná vegetariánská jídla každý den byla výzva. Chtělo to hodně kreativity a trpělivosti. 

Nakonec vzali své vegetariánství jako hru, která je bavila. Z makarónů a sýra dokázali na Vánoce udělat krocana, aby dodrželi tradice. A dokonce jim i chutnal. 

Nakonec se jméno McCartney objevilo i na potravinách 

Linda ale neskončila jen u toho a když se nový styl vaření naučila, zvala přátele, aby ochutnali, že se dá chutně jíst i jinak. Netrvalo to dlouho a vydala svou první vegetariánskou kuchařku. Nakonec založila i potravinářskou společnost, která byla zaměřená na tento typ stravy. 

Na práci své ženy po její smrti navázal 

Poté, co Linda v roce 1998 zemřela, chtěl Paul pokračovat v jejím odkazu a přísahal, že bude stále bojovat za práva zvířat a za péči o planetu. V roce 2009 přišel s myšlenkou, aby se lidé na jeden den v týdnu vzdali masa. I tak drobné gesto by mohlo planetě významným způsobem pomoci.

Paul si uvědomil, že chtít po lidech, aby ze dne na den přestali jíst maso, je velmi náročné, ale jeden den, třeba pondělí, nemůže být pro nikoho problém vynechat maso. Věří, že za jeho snahy by na něj Linda byla hrdá. 

Zdroj: thebeet.com, cheatsheet.com

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz