Taperakia: Řecká tradice, při níž je jídlo aktem lásky

Zdroj: Shutterstock.com

Láska matky k dítěti nezná hranic. Řecké maminky jsou toho zářným příkladem. Právě v  Řecku totiž existuje velmi krásná tradice známá jako taperakia. Milující matky zde svým dospělým dětem posílají jídlo

Že to zní zvláštně? Na první pohled možná. Když se ale do tradice taperakia ponoříte hlouběji, zjistíte, že je to akt nekonečné lásky.  

Co je taperakia? 

Možná je to zvyk, možná lépe řečeno tradice. Pro zdejší maminky je to spíše samozřejmost. Určitě ne pro všechny, ale pro mnoho milujících řeckých matek je taperakia nedílnou součástí jejich života i života jejich dětí.  

A co taperakia vlastně je? „Řeč je o řecké praxi přepravy jídla v nádobách Tupperware,“ odhaluje flipboard.com.  

Jídlo ve speciálních nádobách 

Taperakia představuje zvyk řeckých matek připravovat tradiční jídla pro své děti a posílat je v nádobách Tupperware. 

Není jasné, kdy přesně tahle tradice vznikla. Mnozí se ale domnívají, že historie sahá až do starověku, kdy matky místo dnešních plastových nádob používaly hliněné nádoby. 

Strach matek o jejich děti 

Taperakia pramení ze strachu matek, že se jejich děti o sebe nezvládnou postarat samy. Jakmile dospělé dítě tzv. vyletí z hnízda, očekává se, že se postaví na vlastní nohy. 

Každá milující matka, nejen ženy žijící v Řecku, chce pro své děti to nejlepší i tehdy, kdy už je nemá pod svými křídly. 

Řecké matky to začaly řešit tak, že svým dospělým dětem posílají jídlo, aby se ujistily, že je o ně správně postaráno. 

Názory se různí 

„Názory dětí na taperakii se různí,“ píše eatingwell.com. Pro některé je to vítaná chuť  domova, pro jiné naopak věc, které se nemají šanci vyhnout. 

Většina z nich ale posílání jídla uvařeného milující matkou považuje za symbolické. Děti si tohoto zvyku váží, i když mnohdy žijí stovky kilometrů od domova. 

Jídlo má v Řecku silnou roli 

V Řecku je jídlo obecně vnímáno velmi vážně. Vyjadřuje lásku a péči. Není se čemu divit, že si mnoho dětí jídla posílaného od maminky cení a váží si ho. 

Dokonce zde existují i speciální doručovací služby, prostřednictvím kterých je možné taperakii doručit z místa na místo.  

Zdroj: flipboard.com, eatingwell.com 

Autor: Karolína Nezbedová 

Přidat na Seznam.cz