Okurková dieta: Okouzlí příslibem shodit až 7 kg za týden. Její pravidla jsou snadná a výsledky viditelné

Zdroj: Shutterstock

Pokud chce člověk shodit nějaké to kilo, jako první ho nejspíše napadne dieta. Těch je nepřeberné množství druhů a každý si vybere tu, pomocí které dosáhne požadovaného výsledku. Slyšeli jste už o té okurkové? Držela ji i Jennifer Aniston.

Tato dieta vyžaduje, abyste jedli okurky při každém jídle a většině svačin. Protože je však tato strava chudá na bílkoviny, doporučuje se ke každému hlavnímu jídlu přidat zdroj bílkovin, jako je kuřecí maso nebo vejce.

Povoleny jsou nejen okurky

Při okurkové dietě jsou povoleny pouze určité druhy potravin. Ze zeleniny to jsou kromě okurek také rajčata, špenát, celer a další zelenina v malém množství. U bílkovin je to kuřecí maso, libové hovězí maso, ryby, vejce, řecký jogurt, tvaroh a sýr čedar.

Příjem sacharidů bývá omezen snad v každé dietě, stejně tak v té okurkové. Jsou povoleny pouze brambory, hnědá rýže a celozrnný chléb. Z tuků pak jen olivový olej.

Co se týče nápojů, neexistují žádné jasné pokyny, avšak většina verzí diety doporučuje nízkokalorické nápoje, jako je voda nebo čaj.

I když dieta nevyžaduje, abyste se vyhýbali konkrétním potravinám, radí se nahradit většinu potravin okurkami. Potraviny s vysokým obsahem tuku a cukru jsou omezeny nebo zcela vyloučeny.

Omezte určité druhy potravin

Jaká jsou typická omezení okurkové diety? Prvním je ovoce – omezte jej pouze na smoothie nebo malou svačinku. Potraviny s vysokým obsahem cukru, jako jsou bonbony či dezerty, by měly být úplně omezeny.

Tato dieta má doporučení i co se týče techniky vaření. V porovnání se smažením upřednostňuje pečení potravin obsahujících bílkoviny, je totiž méně kalorické.

Součástí každé diety bývá ukázkové menu, jak by se měl člověk stravovat a co jíst během dne. Stejně tak tomu je i u okurkové diety. Níže je uveden ukázkový třídenní jídelníček.

Ukázkový jídelníček na tři dny

První den začněte snídaní o dvou vejcích s přílohou okurek a bylinek. Na svačinu si dejte dvě okurky. Oběd by měl být složen z okurkového salátu s citronovou šťávou a řeckým jogurtem. Svačina opět dvě okurky. Na večeři si nachystejte kromě okurek pečené kuře a jako přílohu hnědou rýži.

Na snídani druhý den si vyrobte okurkové smoothie, okurku smíchejte například se zeleným jablkem a špenátem. Na svačinu zkuste okurku s hrstí mandlí. Okurka, pomeranč a pár plátků sýru by měly tvořit oběd. Další svačina zahrnuje pouze zelený čaj a večeře jednu okurku s tvarohem.

Třetí den si ráno můžete dopřát celozrnný toast se sýrem a okurkou, na svačinu pak dvě okurky. Na oběd připravte okurkový salát s rajčaty a olivovým olejem. Před večeří si dejte jedno zelené jablko a večer restovaného lososa s okurkou a pečenými bramborami.

Důraz je kladen hlavně na konzumaci okurek u každého jídla. Dodržování okurkové diety může vést ke ztrátě vaší hmotnosti, pokud ji budete dodržovat alespoň jeden týden.

Zaručena rychlá ztráta hmotnosti, ale i jojo efekt

Jakmile se však vrátíte zpět k běžnému stravování, je hodně pravděpodobné, že naberete veškerou váhu, kterou jste díky dietě ztratili. Jde o krátkodobou dietu, která slibuje rychlé zhubnutí – asi 7 kilogramů za týden.

Okurky jsou totiž nejen zdravé, jelikož poskytují vitamin C, hořčík a draslík, ale hlavně obsahují nízké množství kalorií. Díky vysokému obsahu vody také zabírají velký objem žaludku, tudíž hodně zasytí.

Dietní strava složená z velké části pouze z okurek však postrádá potřebné živiny. Je také extrémně omezující a nelze ji držet donekonečna, hlavně proto, že tělo potřebuje pro správné fungování i další živiny.

Pokud hledáte udržitelné a dlouhodobé hubnutí, je lepší dodržovat vyváženou stravu bohatou na živiny, která podporuje rozmanitost potravin a vyhýbá se přísnému omezení kalorií.

Zdroj: healthline.com, healthline.com, health.com, thedoctorstv.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz