Nejen jablko. I celá řada dalších jídel byla v Bibli překvapivě zakázána

Zdroj: Shutterstock

Věřící, či nevěřící, příběh o zakázaném jablku, do kterého si Eva i přes varování kousla, zná nejspíš každé malé dítě. Některé příběhy v Bibli jsou někdy dětem předávány i jako pohádky, ve skutečnosti je ale plná pravidel, kterým rozumí jenom někteří.

Například téma zakázaných jídel je v Bibli velmi časté. Jak bylo již zmíněno, všechno to začíná jablkem. Kniha ale obsahuje celou řadu pokrmů, které byly z nějakého důvodu lidem zakázány, nebo které by se neměly za určitých situací konzumovat.

V některých částech Bible se doslova píše: „Toto je nařízení pro všechny budoucí generace, ať už žijí kdykoli a kdekoli: Vyhněte se konzumaci jakéhokoli tuku a krve.“ Kromě těchto kniha zakazuje i následující pokrmy.

Býk, který někoho zabil

V jedné části Bible se hovoří o tom, že některá zvířata jsou agresivní a s jejich tělem je třeba nakládat po smrti jinak než s ostatními. Pokud například dýk zabije muže či ženu, měl by být trestem ukamenován.

A to údajně proto, že samotná představa zvířete, které ublížilo člověku, je proti řádu všech přirozených procesů. Maso takového zvířete pak nesmí být snědeno. Mohlo by mu to za prvé vyjadřovat poctu, za druhé by jeho vztek a agrese mohla přejít na ty, kteří jeho ostatky pozřeli.

Maso zvířete zabitého jiným zvířetem

Exodus 22 hovoří o tom, co dělat a nedělat, aby se člověk stal spravedlivým občanem. Mimo jiné je v něm také zmínka o tom, že pokud je nějaké zvíře zabito jiným zvířetem, není jeho maso určeno k lidské konzumaci.

V přírodě může lev zabít gazelu a ostatky připadnou supům. To je podle Bible přirozený proces. Pokud ale pes v lese zakousne zajíce, nemělo by jeho maso skončit na lidském stole. Ostatky takového úlovku by měl dostat právě sám pes.

Seznam zakázaných ptáků

Dnes by nejspíš nikoho ani nenapadlo některé druhy dravých ptáků konzumovat nebo lovit, ale dříve byly doby jiné. Na stole se běžně neobjevovala jenom kuřata nebo kachny, ale lovili se i další ptáci.

Celá řada z nich je proto v Bibli jako pokrm zakázána. K opeřencům, které člověk podle knihy nesmí konzumovat, patří orel, sup, luňák, sokol, havran, racek, jestřáb, sova, kormorán, čáp a volavka.

Někteří ptáci jsou podle Bible nečistí a ostatní mohou být jedlí. Proč a jak k takovému dělení dochází, se už nevysvětluje a člověk se musí jednoduše smířit s tím, že zatímco některé maso je v pořádku, jiné by nám mohlo ublížit.

Mušle, škeble a ústřice

Pokud jste fanouškem mořských plodů, nejspíš vás následující věty zklamou. Podle Bible jsou totiž zapovězeny také potraviny jako škeble, ústřice a mušle. Ani humr či krevety nejsou podle knihy vhodní kandidáti na nedělní oběd.

Bible totiž tvrdí, že veškerá zvířata, která žijí ve vodě, ale nemají šupiny, jsou nečistá, a proto by je lidské tělo nemělo přijímat. Naopak sladkovodní i slanovodní ryby jsou v pořádku, a dokonce jsou doporučovány.

Pravděpodobně málokdo dodržuje všechna pravidla, která Bible stanovuje. Dokonce ani celá řada věřících se těmito „zákony“ neřídí. Kniha je totiž, co se týče jídelníčku, opravdu velmi přísná a jeho dodržování by bylo velmi složité. Jistě je ale mnoho těch, kteří to dovedou.

Zdroj: mashed.com, quora.com, dailyadvent.com
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz