Nechte se okouzlit pečeným čajem. Ten domácí si zamilujete nejen na podzim

Zdroj: Shutterstock.com

Podzim je doslova čajové období. Mnoho lidí v tomto ročním čase vypije podstatně více čaje nežli kdykoli během roku a vlastně se není čemu divit. Počasí už není zrovna nejteplejší a vytvořit si doma pohodu s šálkem horkého čaje zní jako skvělý nápad.

A proč si chutný čaj nepřipravit doma? Najdete-li si pár minut volného času, můžete si doma vykouzlit lahodný pečený čaj. Zkusíte to?

Vychutnejte si podzimní pečený čaj

Na přípravu typicky podzimního pečeného čaje potřebujete dva citrony, 8 kousků hřebíčku, 500 gramů krupicového cukru, 2 kila ovoce (jablka, hrušky, švestky, rybíz), balíček badyánu a balíček celé skořice.

Začněte tím, že si omyjete ovoce, případně jej zbavíte pecek. Vše nakrájejte na kousky, menší ovoce, jako je třeba rybíz, samozřejmě nemusíte. Ovoce společně s kořením promíchejte a dejte do pekáčku. Zasypte cukrem a vložte do trouby předehřáté na 200 °C, kde nechte péct do doby, dokud ovoce nepustí šťávu. Během pečení tu a tam promíchejte.

Po upečení vyjměte koření a potom ještě horkou směs nalijte do připravených čistých skleniček. Zavíčkujte a na 5 minut otočte dnem vzhůru.

Nechte se okouzlit pečeným čajem se zázvorem

Na pečený čaj, který krásně voní po zázvoru, budete potřebovat 3 kila libovolného ovoce, jednu tyčinku celé skořice, 3 kousky badyánu, kilo cukru, 5 hřebíčků a cca 5 cm dlouhý kousek zázvoru.

Ovoce omyjte, zbavte jádřinců, případně i slupek a pokrájejte na větší kousky. Ovoce vložte do pekáčku, kde jej promíchejte s kořením, nakrájeným zázvorem a cukrem a vložte do trouby předehřáté na 200 °C. Pečte cca 30 minut za občasného promíchání, poté ještě teplé nalijte do sklenic, které na 5 minut otočte dnem vzhůru.

Zkuste pečený čaj z bobulí

Rozhodnete-li se zkusit i tento recept, pak budete potřebovat kilo bobulí (maliny, jahody, borůvky, rybíz), 400 gramů cukru, tyčinku skořice, jeden citron, lžičku hřebíčku a hvězdičku badyánu.

Všechny suroviny smíchejte, dejte do pekáčku a poté pečte v troubě zahřáté na 180 °C cca 25 až 30 minut. Během toho několikrát promíchejte. Potom ještě teplé nalijte do sklenic a otočte dnem vzhůru.

Zdroj: vareni.cz, lidovky.cz, zena-in.cz, fresh.iprima.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz