Naučte se, kdy je lepší zvolit kakaový prášek místo čokolády. Roli hraje vzhled i chuť

Zdroj: Shutterstock.com

Čokoládový dort, čokoládové sušenky, čokoládové brownies – je tolik hříšně dobrých receptů, ve kterých se používá čokoláda. Určitě i vy máte nějaký svůj oblíbený čokoládový recept, na který nedáte dopustit.

Většina těchto receptů zahrnuje použití čokolády. Někdy je ale lepší sáhnout po kakaovém prášku. Jak ale poznat, kdy je lepší při pečení použít kakaový prášek a kdy čokoládu?

Rozdíl mezi kakaovým práškem a čokoládou

Kdekdo by možná řekl, že v moučníku nepoznáte rozdíl mezi použitím čokolády a kakaového prášku. Ve výsledku bude totiž daný dezert zbarven do hnědé barvy a bude vonět po čokoládě. V mnohých receptech nepoznáte, jestli v nich byl použit prášek nebo čokoláda.

Rozdíl mezi kakaovým práškem a čokoládou je viditelný na první pohled – prášek je sypký, čokoláda má pevný tvar. Je ale nutné zmínit, že kakaový prášek obsahuje pouze sušinu. Oproti tomu čokoláda v sobě obsahuje také tuk.

Kakao i čokoláda se v receptech chovají jinak

Kakao se od čokolády liší mimo jiné také v tom, jak se obě tyto suroviny chovají v receptech. Je totiž rozdíl, jestli do receptu přidáte prášek nebo čokoládu – projeví se to na výsledné struktuře a samozřejmě také na chuti.

Požadovaný vzhled, textura a chuť mohou být rozhodujícími faktory, které vám napoví, jestli máte při pečení sáhnout spíše po kakaovém prášku nebo raději po čokoládě.

Kdy použít kakaový prášek a kdy čokoládu?

Pokud u vás doma slaví úspěch muffiny, používejte při jejich pečení kakaový prášek. Díky němu totiž budou muffiny křehčí a nadýchanější. V případě použití čokolády by se tuk v ní obsažený po vychladnutí zpevnil, a to by způsobilo, že by muffiny byly sušší a tužší.

Na polevu se zase mnohem více hodí čokoláda, a to právě díky obsaženému tuku. Samozřejmě záleží na tom, jaký druh čokolády se rozhodnete použít. Není totiž čokoláda jako čokoláda. Určitě můžeme doporučit vysokoprocentní druhy – jejich použití se projeví na chuti.

Zdroj: mashed.com, damecacao.com, eu.tennessean.com

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz