Mátový sirup v létě příjemně osvěží a doplní vašemu tělu potřebné látky. Příprava je snadná

Zdroj: Shutterstock

Mátu koupíte běžně jako rostlinu v květináči v obyčejné samoobsluze, dá se ale velmi snadno vypěstovat i doma. A nepotřebujete k tomu právě zahradu, tahle bylinka vám poroste i v květináči na okně. Má řadu zdravotních benefitů a využít ji můžete například na tvorbu mátového sirupu.

Je sladký, velmi chutný a osvěžující. Mátový sirup je způsob, jak v létě donutit i vaše ratolesti dostatečně pít a navíc do těla dostat něco zdravého. Tenhle sirup totiž budou milovat. A dospělí samozřejmě také.

Zdravotní účinky máty

Máta je oblíbená pro svou mentolovou vůni a chuť. Podporuje normální činnost trávicího traktu a střev a má antioxidační účinky. Působí i proti nadýmání, připomíná WebMD.

Mimo jiné ale také napomáhá normální funkci dýchacího systému, posiluje obranyschopnost a imunitní systém a působí blahodárně také na lidskou psychiku.

I proto se používá máta nejen v kuchyni, kde ji využijete do nápojů, salátů i při pečení, ale také v mnoha kosmetických přípravcích. Taková relaxační koupel s lístky máty vám často pomůže odpočinout si po opravdu dlouhém dni.

Jak na mátový sirup

Pokud si chcete doma připravit mátový sirup, který potom ředěný studenou vodou bude pít celá rodina, postup je velmi snadný. Potřebovat budete jen vodu, cukr, mátu a citronovou šťávu.

Vodu smíchejte s cukrem a přiveďte k varu. Potom do ní vložte mátové lístky a nechte několik minut povařit. Na závěr přidejte citronovou šťávu. Sirup přeceďte ideálně do skleněné uzavíratelné láhve a nechte vychladit.

Mátový sirup uchovávejte v lednici. Pak ho stačí jen zalít vodou a můžete nabídnout svým blízkým skvělý a osvěžující letní nápoj. Podávejte ho ideálně s ledem a zdobený lístky čerstvé máty.

Zdroj: WebMD, Healthline, Medical News Today

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz