Martin Kraus si užívá život na venkově a těší se na klobásu na Cukráku

herec Kraus
zdroj: Nextfoto

Devětatřicetiletý „český Belmondo“ žije neobyčejným hereckým životem. Přestože je velice pracovně vytížený hlavně v Praze, ve velkoměstě netráví ani o minutu víc, než musí. Je mu totiž malé a k životu potřebuje nekonečné pláně, pole a venkovský vzduch provoněný pachem koní.

Martin Kraus je hrdým venkovanem

Martin Kraus toho stíhá hodně. Hraje v divadlech, točí filmy a seriály, a ještě farmaří a pomáhá na rodinné farmě blízko Orlické přehrady, kde jeho rodina chová koně. K tomu vychovává tři malé děti.

I přes své umělecké povolání je Martin milovníkem koní a venkovského života a rozhodně by neměnil. Ke štěstí nepotřebuje ruch a světla velkoměsta, a dokonce je i jeden z mála herců své generace, který si nepotrpí na moderní způsob komunikace. K životu nepotřebuje e-maily ani sociální sítě. Nemá rád virtuální svět a upřednostňuje vždy osobní jednání.

Moderní komunikace mu nesedí

Jak herec uvedl pro Vlastu, komunikace na sociálních sítích mu přijde neosobní a nedůstojná. Nechce si dělat tímto způsobem přátele a bere to ještě postaru. Rád si místo vysedávání u sociálních sítí raději s přáteli popovídá z očí do očí. Možná i proto mu vyhovuje život na venkově, kde se lidé ještě scházejí a preferují za sousedem spíše dojít, než mu jen poslat SMS.

Z moderních technologií má jen telefon pro nejnutnější případy a hovory pouze přijímá, nemá potřebu někam volat.

Dokonce i když si hledal po škole angažmá, šel na to pěkně postaru a do divadel posílal poštou dopisy. E-mail mu přijde neosobní a nevěrohodný. Když to s elektronickou poštou zkusil, nelíbilo se mu, že se musel denně prokousávat množstvím i zbytečné korespondence. Obálku považuje za praktičtější, rozlepí ji a čte.

Martin Kraus si užívá život na venkově a těší se na klobásu na Cukráku
Martin Kraus, zdroj: Nextfoto

Doma s manželkou si nechávají vzkazy na papíře, když se míjí a potřebují něco vyřešit. Považuje to za praktické a romantické.

Instagram je podle Krause spíše škodlivý

O instagramu má jasno a považuje ho za ujetý. Vůbec nechápe, kde lidé berou čas se „s kdejakou kravinou“ hned svěřovat, všechno dokumentovat a dávat na profil. Nerozumí ani tomu, co má za smysl všechno hodnotit. Právě sociální sítě viní z toho, že jsou lidé stále více zavření doma a zírají na monitor a kina a divadla jsou stále častěji poloprázdná.

Martin poukázal i na negativní vliv internetu. Podle něj dříve herci byli slavní i bez instagramu, něco dokázali, lidé si o nich povídali, hodnotili, chválili. Popularita tak měla úplně jinou váhu a byla zasloužená.

Dnes je podle něj málo skutečných umělců a největší popularitu sklízí celebrity rychlokvašky, které se zviditelňují tím, že záměrně dělají průšvihy a trapasy, aby se o nich hodně psalo. A to se děje především kvůli sociálním sítím.

Kraus si vybral jiný životní styl

Jak se svěřil pro iDNES, u koní se narodil a také u nich zůstal. Vždy je považoval za samozřejmou součást svého života. Je stále v úžasu z toho, že zvíře, které má 5 metráků, dovolí člověku, aby si na něj sedl, a vezme ho na výlet přírodou, což je zážitek, kterému se nic nevyrovná.

Život na vesnici a koně bere zároveň jako terapii. Fyzická práce mu pomáhá zvládat vlastní temperament, a to považuje za dobrý způsob, jak je pro lidi ve svém okolí snesitelnější.

Venkov má v srdci a rozhodně by neměnil, přestože několik hodin musí trávit cestováním do práce. Jízda autem mu však nevadí, rád se zastaví na kávě a miluje jedno místo u Cukráku, kam se vždy snaží cestou domů dostat před zavírací dobou. Mají tam totiž podle Martina tu nejlepší opečenou klobásu, kterou si umí náležitě vychutnat.

Zdroj: Vlasta, iDNES

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz