Jaké ořechy jsou ty nejzdravější?

Zdroj: Diana svět oříšků

Ořechy jsou velice zdravou potravinou. Nevhodnou úpravou nebo zkonzumovaným množstvím z nich ale můžeme snadno udělat potravinu zdraví škodlivou. Jaké ořechy konzumovat, aby to našemu zdraví prospívalo?

Zapomeňte na slané a sladké oříškové pochoutky

Pokud s oblibou konzumujete oříšky v čokoládě nebo třeba pražené slané arašídy, pak byste měli zpozornět. Když si splníte doporučenou denní dávku ořechů skrz konzumaci těchto pochoutek, převáží spíše negativní účinky nad těmi pozitivními.

Ořechy jsou totiž samy o sobě poměrně kalorické, a když k tomu ještě přidáme nadměrné množství cukru nebo soli, pravidelná konzumace bude pro tělo více škodlivá než prospěšná.

Chcete-li tedy oříšky jíst tak, abyste využili jejich zdravotní benefity naplno, musí jít o oříšky v přirozeném stavu a bez příchutí. Používejte místo toho jako „příchuť“ právě oříšky samotné, do jogurtů, salátů nebo do jiných druhů pokrmů.

Oříšky se hodí prostě kamkoliv. Velice oblíbené jsou pro svou výraznou chuť například kešu, pistácie či brazilské ořechy.

Pozor na to, kolik ořechů denně sníte

Zdravotní benefity ořechů se nejvíce projeví – možná trochu překvapivě – spíše v menším množství. Ořechy jsou bohaté na cenné vitamíny, minerály, vlákninu či proteiny. Kromě toho ale obsahují i velké množství tuků – třebaže těch, které jsou obecně považovány za zdravé.

Všeho moc ale škodí. A pokud byste každý den snědli ořechů příliš, začnou převažovat negativna. Také vitamíny a minerály se totiž lze „předávkovat“. Kvůli vysokému obsahu tuku jsou pak ořechy poměrně kalorické, a přestože jsou ořechy obecně doporučovány do diety, nadměrné zkonzumované množství může naopak mít za následek přibírání na váze kvůli rostoucím tukovým zásobám.

Ořechů byste tedy měli sníst denně asi jednu hrst, maximálně dvě. V ideálním případě by mělo jít o konzumaci pravidelnou.

Jaké ořechy jsou nejzdravější?

Nemáme pro vás v tomto směru úplně jednoznačnou odpověď. Nejdravější je totiž vyvážená strava v přiměřeném množství. Zmíněná hrst ořechů denně by tak měla být tvořena v ideálním případě mixem různých druhů oříšků.

Přečtěte si podrobnosti o složení jednotlivých ořechů a dle toho si kupte a sami namixujte ideální směs. Například v případě para ořechů platí, že bohatě stačí konzumace pouhého jednoho až dvou těchto ořechů denně. Je to kvůli vysokému obsahu selenu.

Do vaší směsi lze doporučit následující:

  • vlašské ořechy
  • lískové oříšky
  • piniové oříšky
  • kešu oříšky
  • para ořechy
  • mandle
  • pistácie
  • pekanové ořechy
  • arašídy

Ať už si namixujete jakoukoliv směs zdravých ořechů, při pravidelné konzumaci v přiměřeném množství (cca. hrst až dvě denně) dopřejete tělu ty potřebné látky, které budou přispívat k jeho správnému fungování.

Mimo svoje zdravotní benefity jsou ořechy navíc pochoutkou, která potěší jednoduše každého. Využijete je jak při přípravě slaných jídel jako jsou saláty, omáčky, tak při přípravě sladkých jídel jako jsou zdravé kaše, palačinky, nebo vafle z domácího vaflovače.

Autor: redakce

Přidat na Seznam.cz