Jak nacpat žirafu do ledničky? Tipy, jak odpovídat na záludné otázky u pohovoru

Zdroj: Shutterstock.com

Podobné záludné otázky u pohovoru začali používat už v devadesátých letech velké společnosti jako Google nebo Apple. Postupně je převzaly i další firmy. Některé odpovědi jsou už profláklé, u některých však stále není známo, co jimi tazatel sleduje. Pojďme se podívat na některé z nich.

Takže ještě jednou: Jak byste nacpali žirafu do ledničky? No přece stačí otevřít ledničku – dát tam žirafu – a zavřít. Nikdo přece nemluví o tom, jak velká ta lednička (nebo žirafa) musí být.

Kde se otázky vzaly?

U pohovoru může jít všechno skvěle do té doby, než zazní podobná záludná otázka. Co tím firmy sledují? 

Pravděpodobně tím chtějí otestovat, jak si poradíte s otázkou, na níž neznáte odpověď, jak budete reagovat ve stresové situaci, jak umíte řešit problémy, jaké je vaše analytické a kritické myšlení, a v neposlední řadě – jak jste kreativní. 

Matematické a logické úlohy 

Sem patří otázky s odpovědí, kterou můžete přesně vypočítat, i když v tu chvíli vás může znejistit. Když si nejste jistí, raději než počítat na prstech, zkuste vytasit nějakou vtipnou odpověď. 

Hodím dvěma kostkami, jaká je pravděpodobnost, že padne 9? 
Kolik je 19×19? 

Fermiho úlohy 

Úlohy pojmenované po fyzikovi Enricu Fermim jsou takové, kde se dá ke zdánlivě nevypočitatelnému výsledku dojít poměrně přesně, a to pouze s použitím spekulací a odhadů. Fermi dokázal odhadnout sílu atomové bomby podle toho, jak daleko doletěly papíry, které upustil na zem během jaderného testu.

Kolik je v Česku ladičů pian? 
Kolik váží led na hokejovém hřišti?

Rádoby psychologické testy 

Hodnocení takových otázek je velice subjektivní a vlastně pro ně neexistuje žádná správná odpověď. Jak k nim tedy přistupovat? Rozhodně se nepodceňujte a řekněte to, co skutečně cítíte. 

Kdybyste byli zvíře/ovoce/ strom/pohádková postava, čím byste byli? 

Hádanky a chytáky 

A na závěr oblíbené hádanky, jejichž cílem není nic jiného než být kreativní. 

Jak byste přestěhovali Sněžku? 
K čemu všemu se dá použít cihla? 

Extra Renta může přinést život plný zážitků

Nebaví vás pohovory? A co byste řekli životu plnému zážitků? Takový můžete mít, když si dneska vsadíte ta správná čísla v Extra Rentě. Hlavní výhra je opravdu lákavá, získat můžete 100 000 Kč měsíčně, a to na dlouhých 20 let.

Zajistěte si vstupenku do losování na pár kliknutí na našich stránkách.

Autor: redakce
18+ | Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Přidat na Seznam.cz